105-Savol: Davolash-profilaktika muassasalarida tibbiy hujjatlar SSVning amaldagi qaysi buyrug`i asosida olib boriladi?
O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirining 2020-yil 31-dekabrdagi 363-sonli buyrug‘i sog‘liqni saqlash tizimida tibbiy hujjatlarni yuritish, hisobga olish va ularni standartlashtirish bo‘yicha muhim hujjatlardan biridir. Bu buyruq mamlakatda sog‘liqni saqlash tizimida tibbiy xizmatlar sifatini oshirish va bemorlar haqidagi ma’lumotlarning aniq va tizimli bo‘lishini ta’minlash maqsadida qabul qilingan.
Buyruqning asosiy maqsadlari:
1. Tibbiy hujjatlarni standartlashtirish:
o Tibbiyot muassasalarida barcha tibbiy hujjatlarning yagona shaklda yuritilishini ta’minlash.
o Tibbiy xizmatlarni ko‘rsatish davomida hujjatlarning to‘liq va tizimli ravishda to‘ldirilishini nazorat qilish.
2. Tibbiy xizmatlarning sifatini oshirish:
o Hujjatlarni to‘g‘ri yuritish orqali bemorlarga xizmat ko‘rsatish sifatini yaxshilash.
o Tibbiy ma’lumotlarni to‘g‘ri qayd etish orqali tahlil qilish va qaror qabul qilish imkoniyatini oshirish.
3. Elektron tizimlarga integratsiya qilish:
o Tibbiy hujjatlarni elektron shaklda yuritishni bosqichma-bosqich joriy etish.
o Sog‘liqni saqlash sohasida axborot texnologiyalaridan samarali foydalanish.
4. Tibbiy hujjatlarning maxfiyligini ta’minlash:
o Bemorlar haqidagi ma’lumotlarning shaxsiy maxfiyligini himoya qilish.
o Hujjatlarga ruxsatsiz kirishning oldini olish.
Buyruqning asosiy mazmuni:
1. Tibbiy hujjatlarni yuritish shakllari:
o Davolash-profilaktika muassasalarida foydalaniladigan tibbiy hujjatlarning yagona shakllarini belgilash.
o Bemorlar uchun tibbiy kartalar, kasallik tarixi, shikoyat ro‘yxati va boshqa asosiy hujjatlarni to‘g‘ri yuritish.
2. Tibbiy xodimlarning javobgarligi:
o Tibbiy hujjatlarni yuritishda tibbiyot xodimlarining mas’uliyatini oshirish.
o Hujjatlarni noto‘g‘ri yuritganlik uchun javobgarlik choralarini belgilash.
3. Monitoring va nazorat:
o Tibbiy hujjatlarni yuritish sifatini muntazam nazorat qilish.
o Sog‘liqni saqlash muassasalarida hujjatlarni yuritish bo‘yicha muntazam o‘rganishlar o‘tkazish.
Buyruqning amaliy ahamiyati:
1. Tibbiy xizmatlarni yaxshilash:
o Tibbiy ma’lumotlarni standartlashtirish orqali xizmatlarni tezkor va aniq bajarishga yordam beradi.
2. Tibbiy statistikani rivojlantirish:
o Tibbiy hujjatlar ma’lumotlari asosida sog‘liqni saqlash tizimining umumiy holati haqida tahliliy ma’lumotlarni olish imkonini beradi.
3. Bemorlarning huquqlarini himoya qilish:
o Bemorlarning shaxsiy ma’lumotlarini himoya qilish orqali ularning huquqlarini saqlashga xizmat qiladi.
Xulosa:
O‘zbekiston Respublikasi Sog‘liqni saqlash vazirining 2020-yil 31-dekabrdagi 363-sonli buyrug‘i sog‘liqni saqlash tizimidagi tibbiy hujjatlarni to‘g‘ri va standart shaklda yuritishni ta’minlashga qaratilgan. Ushbu buyruq tibbiy xizmatlar sifatini oshirish, bemorlarning huquqlarini himoya qilish va tizimni zamonaviylashtirish bo‘yicha muhim qadam hisoblanadi.