From Paris in 1889 to Tashkent in 2025: Celebrating 150 IPU Assemblies
De Paris en 1889 à Tachkent en 2025 : Célébrons 150 Assemblées de l’UIP
🏢 Veb-sayt 📱 Telegram 📱 Facebook 📱 YouTube 📱 Instagram📱  X  🔴ParlamentTV_RADIO
☝️Ассамблея Межпарламентского союза в Ташкенте: что мы знаем об МПС?
С 5 по 9 апреля 2025 года в столице Узбекистана пройдет 150-я юбилейная Ассамблея Межпарламентского союза (МПС). Это знаковое событие, инициированное Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым, впервые в истории соберет ведущих парламентариев мира в Центральной Азии. Ташкент превратится в платформу для глобального диалога, где будут решаться ключевые вопросы современности.
иттифоқнинг 150-ассамблеяси Ўзбекистонда ўтказилади
Жорий йилнинг 5-9 апрель кунлари Тошкентда Парламентлараро Иттифоқ (ПАИ)нинг навбатдаги 150-ассамблеяси бўлиб ўтади. Тадбир Ўзбекистон Парламенти мезбонлигида ташкил этилади.
🔴
🔴 Majlisda aholiga ijtimoiy xizmat va yordamlar ko‘rsatishni yanada takomillashtirish, ijtimoiy himoyaga muhtoj aholini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan qonun loyihasi birinchi o‘qishda konseptual jihatdan ko‘rib chiqilmoqda.
_______________________
🔴 На заседании в первом чтении рассматривается законопроект, направленный на дальнейшее совершенствование предоставления социальных услуг и помощи населению, поддержку населения, нуждающегося в социальной защите.
🔴 Qonun loyihasining qabul qilinishi aholini ijtimoiy himoya qilish organi tomonidan ehtiyojmand aholining ijtimoiy-iqtisodiy holatini har tomonlama baholash orqali davlat tomonidan ko‘rsatiladigan ijtimoiy yordam va xizmatlarning manzilliligini ta’minlashga xizmat qiladi.
🚨Qonun loyihasi deputatlar tomonidan birinchi o‘qishda qabul qilindi.
🔴 Принятие данного законопроекта послужит обеспечению органом социальной защиты адресности оказания социальной помощи и услуг, предоставляемых государством за счет всесторонней оценки социально-экономического положения населения.
🚨Законопроект принят депутатами в первом чтении.
Mazkur qonun loyihasi bilan ayrim notarial harakatlar haqidagi ma’lumotlarni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Ijtimoiy himoya milliy agentligiga berilishi taklif etilmoqda.
✅ Shuningdek, ijtimoiy himoyaga muhtoj aholining ijtimoiy yordam va xizmatlardan foydalanish to‘g‘risidagi arizalardagi imzolari, agar “Inson” ijtimoiy xizmatlar markazlari tomonidan haqiqiyligi tekshirilgan bo‘lsa, notarial shahodatlash talab etilmasligi nazarda tutilyapti.
“Inson” ijtimoiy xizmatlar markazlari ariza beruvchilarning ularning roziligi asosida bank sirini tashkil etuvchi ma’lumotlarini axborot tizimi orqali elektron tarzda olishga va ishlov berishga haqli ekanligi belgilanmoqda.
Законопроектом предлагается предоставлять информацию о некоторых нотариальных действиях в Национальное агентство социальной защиты при Президенте Республики Узбекистан.
✅ Также предусматривается, что не будет истребовано нотариальное удостоверение подписей граждан, нуждающихся в социальной защите, на заявление о получении социальной помощи и использовании услуг, если их подлинность подтверждена центрами социальных услуг «Инсон».
✅ Кроме того, определено, что центры социальных услуг «Инсон» вправе получать и обрабатывать в режиме онлайн через информационную систему сведения, составляющие банковскую тайну заявителей на основе их согласия.
✅ Majlisda aholini ijtimoiy himoya qilish tizimini yanada takomillashtirishga qaratilgan qonun loyihasi birinchi o‘qishda konseptual jihatdan ko‘rib chiqilmoqda.
✅ На заседании концептуально в первом чтении рассматривается законопроект, направленный на дальнейшее совершенствование системы социальной защиты населения.
🚫 Mazkur qonun loyihasining qabul qilinishi bolalar huquqlari kafolatlarini kuchaytirishga, shuningdek ularining huquqlari, erkinliklari hamda qonuniy manfaatlari ishonchli himoya qilinishga xizmat qiladi.
Qonun loyihasi deputatlar tomonidan birinchi o‘qishda qabul qilindi.
🚫 Принятие данного законопроекта послужит усилению гарантий прав детей, а также надежной защите их прав, свобод и законных интересов.
Законопроект принят депутатами в первом чтении.
🚨 Mazkur qonun loyihasi bilan O‘zbekiston Respublikasining Jinoyat va Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodekslariga bolalarni jinsiy zo‘ravonliklardan himoyalash, bolalar tasvirlangan pornografik mahsulotlarni saqlaganlik uchun javobgarlikni belgilashni nazarda tutuvchi o‘zgartirishlar kiritilmoqda.
🚨 Shuningdek, Jinoyat-protsessual kodeksga voyaga yetmagan guvohlarni so‘roq qilish muddatlarini aniq belgilovchi o‘zgartirishlar kiritish nazarda tutilmoqda.
🚨 Данным законопроектом вносятся изменения в Уголовный кодекс и Кодекс об административной ответственности, предусматривающие ответственность за хранение порнографической продукции с изображением детей и защиту детей от полового насилия.
🚨 Также вносятся изменения в Уголовно-процессуальный кодекс, предусматривающие четкое определение сроков допроса несовершеннолетних свидетелей.
🔴 Majlisda “Bolalarni zo‘ravonlikdan himoya qilish tizimi takomillashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi qonun loyihasi birinchi o‘qishda ko‘rib chiqilmoqda.
🔴 На очередном в первом чтении рассматривается законопроект «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с совершенствованием системы защиты детей от насилия».
⛔ Deputatlarning fikricha, mazkur qonun loyihasining qabul qilinishi soliq to‘lovchilarga qulay shart-sharoit yaratish, ijtimoiy himoya qilish tizimini hamda soliq ma’muriyatchiligini yanada takomillashtirishga xizmat qiladi.
Qonun loyihasi deputatlar tomonidan uchinchi o‘qishda qabul qilindi.
⛔ По мнению депутатов, принятие данного законопроекта послужит созданию благоприятных условий для налогоплательщиков, совершенствованию системы социальной защиты и налогового администрирования.
Законопроект принят депутатами в третьем чтении.
✅ Ushbu qonun loyihasi bilan O‘zbekiston Respublikasining Soliq kodeksiga ortiqcha undirilgan soliq summasini soliq to‘lovchining boshqa soliqlar bo‘yicha kelgusi to‘lovlari uchun hisobga olish tartibini soddalashtirish, ayrim toifadagi shaxslarga soliq imtiyozlarini taqdim etish hamda soliq ma’murchiligini yanada takomillashtirishga qaratilgan o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritilmoqda.
✅ Munozaralar davomida qonun loyihasini ikkinchi o‘qishga tayyorlash jarayonida mas’ul qo‘mita tomonidan bir qator ishlar amalga oshirilgani, jumladan, deputatlar takliflari asosida normalar yanada aniqlashtirilib, ularning amaldagi qonunchilikka moslashtirilgani qayd etildi.
✅ Shuningdek, Chernobil AES halokati oqibatlarini bartaraf etishda qatnashgan shaxslarni hamda mahalla servis kompaniyalarini rag‘batlantirish va ularni qo‘llab-quvvatlash, suv hajmi bo‘yicha suv resurslaridan foydalanganlik uchun soliq hisobotlarini avtomatik tarzda shakllantirish tartibini joriy etish orqali soliq ma’murchiligi yanada takomillashtirildi.
✅ Законопроектом вносятся изменения и дополнения в Налоговый кодекс, направленные на упрощение порядка исчисления суммы излишне начисленного налога в счет предстоящих платежей налогоплательщика по другим видам налогов, предоставление налоговых льгот отдельным категориям лиц и дальнейшее совершенствование налогового администрирования.
✅ В ходе обсуждений отмечено, что в ходе подготовки законопроекта ко второму чтению ответственным комитетом проведен ряд работ, в том числе на основе предложений депутатов некоторые нормы уточнены и приведены в соответствие с действующим законодательством.
✅ Также дополнительно совершенствовано налоговое администрирование за счет поощрения и поддержки лиц, принимавших участие в ликвидации последствий аварии на Чернобыльской АЭС, и местных сервисных компаний, а также внедрения порядка автоматического формирования налоговой отчетности за использование водных ресурсов по объему.
20 ta oxirgi post ko‘rsatilgan.