Видео недоступно для предпросмотра
“Zamonlar osha nigoh: Xudoybergan Devonov merosi”
4-aprelga qadar YUNESKOning Parijdagi bosh qarorgohida Markaziy Osiyodagi ilk professional fotosuratchi va kinooperator Xudoybergan Devonovga bag‘ishlangan ko‘rgazma bo‘lib o‘tadi.
Hayratlanarli zakiylik va nozik badiiy did sohibi bo‘lgan Devonov nafaqat insonlar va voqealar, balki zamon ruhini ham tasmalarga muhrlab, o‘z davrining chinakam solnomachisiga aylanishga muvaffaq bo‘lgan. Uning sezgir nigohi va o‘z kasbiga bo‘lgan teran ishtiyoqi sharofati bilan bugun biz jonli tarixga nisbatan daxldorlik hissini tuya olamiz.
O‘zbekiston Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi tomonidan tashkil etilgan mazkur ko‘rgazmada butun bir davrning tasviriy solnommasiga aylangan 34 ta betakror fotosurat namoyish etiladi.
«Взгляд сквозь время: Наследие Худайбергена Деванова»
До 4 апреля в штаб-квартире ЮНЕСКО в Париже будет проходить выставка, посвящённая первому профессиональному фотографу и кинооператору Центральной Азии Худайбергену Деванову.
Человек с удивительной интуицией и тонким художественным чутьём, Деванов стал настоящим летописцем своей эпохи, запечатлев не просто лица и события, а сохранив душу времени. Благодаря его чуткому взгляду и страсти к своему делу сегодня мы можем прикоснуться к живой истории.
На выставке, организованной Фондом развития культуры и искусства Узбекистана, представлены 34 редкие фотографии, ставшие визуальной летописью целой эпохи.
✔️2025 йилнинг 5-9 апрель кунлари Парламентлараро Иттиффоқнинг энг йирик халқаро тадбири – 150-юбилей Ассамблеяси Марказий Осиё давлатлари тарихида илк бора юртимизда ўтказилмоқда.
✔️ Дунёнинг 140 га яқин мамлакатларининг 105 парламенти етакчилари ва 2000 дан зиёд паламент вакиллари ҳамда 50 та халқаро ташкилотдан 110 нафар делегация аъзолари ушбу халқаро анжуман доирасидаги тадбирларда иштирок этиши кутилмоқда.
✔️“Ижтимоий тараққиёт ва адолат учун парламент ҳаракати” мавзусида ўтказиладиган Ассамблеянинг туркум йиғилишларида бутун дунё парламент делегациялари томонидан кўплаб долзарб масалар муҳокама қилинади. Форум якунида иштирокчи мамлакатларнинг халқаро ҳамкорликнинг асосий масалалари бўйича якдил позициясини акс эттирувчи дастурий ҳужжат – Тошкент декларацияси қабул қилиниши назарда тутилмоқда.
📌Парламентлараро иттифоқ (ингл. Inter-Parliamentary Union, IPU) – халқаро парламент ташкилоти бўлиб, парламентлараро мулоқотнинг энг йирик платформаси ҳисобланади. 1889-йилда ташкил этилган, ҳозирда 181 мамлакат парламентларини бирлаштиради.
✔️ Парламентлараро Иттифоқнинг Ўзбекистондаги 150-Ассамблеяси нафақат аъзо мамлакатлар, балки бутун халқаро парламент дипломатияси тизими учун алоҳида аҳамиятга эга. Замонавий таҳдидлар шароитида, давлатлар ўртасидаги ҳамкорлик зарурати долзарб бўлиб бораётган бир пайтда, бундай платформалар мулоқотни йўлга қўйиш, ишончни мустаҳкамлаш ва глобал муаммоларни ҳал қилиш йўлларини биргаликда излаш имконини беради.
✔️ Ушбу тадбирнинг Ўзбекистонда ўтказилиши унинг глобал сиёсатдаги фаол ролини ва халқаро алоқаларни мустаҳкамлашга интилишини яна бир бор тасдиқлайди. Мамлакатимизнинг конструктив мулоқотни илгари суриш ва дипломатик ташаббусларни ривожлантириш борасидаги саъй-ҳаракатлари эътироф этилганидан далолат беради.
Регионымызды дослық, татыўлық ҳәм жақсы қоңсышылық мәканына айландырыў жолындағы тарийхый қәдем.