⚖️ 8,5 млн сўмгача жарима (БҲМнинг 25 баравари)
⚖️ 3 йилгача муайян ҳуқуқлардан маҳрум қилиш
⚖️ 3 йилгача ахлоқ тузатиш ишлари
📢 Ҳуқуқингизни билинг ва уни ҳимоя қилинг! Бу маълумотни дўстларингиз билан улашинг!
🎉 Наврўз байрами муборак бўлсин! 🌸
Ҳурматли обуначилар!
Баҳор нафасини, янгиланиш ва файзли кунларни олиб келган муборак Наврўз байрами барчангизга қутлуғ бўлсин! 🌿✨
Бу айём – эзгулик, меҳр-оқибат ва бағрикенглик рамзи. Ушбу гўзал кунларда юртдошларимизга тинчлик, омад ва фаровонлик тилаймиз. Ҳар бирингизнинг оилангизга саодат, ишларингизга барака, юртимизга тинчлик ва осойишталик ёр бўлсин!
Ҳуқуқий жиҳатдан:
Наврўз айёмида меҳнат қонунчилигига кўра дам олиш кунлари белгиланган. Агар иш жойингизда байрам кунлари ишлаш керак бўлса, бу қонунчиликка мувофиқ алоҳида ҳақ тўланиши кераклигини унутманг!
🎊 Наврўз барчамизга файзу барака олиб келсин!
БАЙРАМ ОЛДИДАН ҲАМАГА БИР СОАТ БОНУС! 🏛
📜 Меҳнат кодекси (187-модда) асосида, байрам кунлари арафасида барча ходимлар камида 1 соат вақтлироқ ишдан қайтиши мумкин!
📌 Эртага – 21 март, Наврўз байрами!
✅ Демак, бугун ишга чиққанлар бир соат аввалроқ уйга кетиш ҳуқуқига эга!
⚖️ Аммо! Айрим узлуксиз ишлайдиган ташкилотларда бу тартиб қўлланилмаслиги мумкин. Бундай ҳолларда:
✔️ Қўшимча дам олиш вақти берилади ёки
✔️ Ҳодимнинг розилиги билан иш вақтидан ташқари меҳнат ҳақ тўланади.
📢 Ҳуқуқингизни билинг, ундан фойдаланинг ва дўстларингизга ҳам улашинг! 🔄
📸 Шахсларнинг тасвирга бўлган ҳуқуқи мустаҳкамланмоқда!
Фуқаролик кодексига кўра, ҳар бир инсоннинг тасвирга бўлган ҳуқуқи дахлсиз ҳисобланади. Эндиликда, янги қонун лойиҳаси ушбу ҳуқуқни янада мустаҳкамлашга қаратилган!
🔹 Асосий ўзгаришлар:
✅ Ҳар қандай кишини тасвирга олиш ёки ундан фойдаланиш учун розилик талаб қилинади.
✅ 16 ёшдан бошлаб ўсмирлар мустақил розилик бера олади.
✅ Жамоат жойлари ва оммавий тадбирларда тасвирга олиш учун рухсат шарт эмас.
✅ Давлат хизматчиларини хизмат вақтида тасвирга олиш мумкин.
✅ Ноқонуний ҳаракатларни тасвирга олиш учун ҳам розилик талаб қилинмайди.
⚠️ Видеокузатув жойларида огоҳлантирувчи белгилар ўрнатилиши шарт!
❌ Тиббиёт хонаси, кийим алмаштириш хонаси каби жойларда видеокузатув тақиқланади.
🛑 Агар тасвирдан инсон шаъни ва қадр-қимматини камситувчи тарзда ёки розилик берилганидан бошқа мақсадда фойдаланилса, розилик бекор қилиниши мумкин!
📜 Қонун лойиҳаси жамоатчилик муҳокамасида! Сизнинг фикрингиз муҳим!