Forward from: Zamin Foundation
A.Avloniy nomidagi Pedagogik mahorat milliy institutida Qarshi, Toshkent, Andijon, Nukus va Marg’ilon shaharlaridagi "Zamin Creative" inklyuziv ijod maktablari o‘qituvchilari uchun o‘quv seminar-trening bo‘lib o‘tdi. YUNISEF mutaxassislari yangi metodikalar, inklyuziv muassasalarda muloqotning asosiy etik va ma’rifiy tamoyillari haqidagi bilimlari bilan o‘rtoqlashdi.
Trening ishtirokchilari ta’lim jarayonida inklyuziv muloqot me’yorlariga rioya qilgan holda bolalar bilan samarali va hurmatli munosabatlarni o‘rnatish bo‘yicha amaliy tavsiyalar oldilar. Ular nogironlik modellarini tushunish, atamalardan to‘g‘ri foydalanishni bilib oldilar, inklyuziv ta’limda yuzaga keladigan etik dilemmalarni tahlil qildilar, stereotiplar va kamsitishlarni bartaraf etish masalalarini ko‘rib chiqdilar.
В Национальном институте педагогического мастерства имени А. Авлони прошёл обучающий семинар-тренинг для преподавателей инклюзивных творческих школ Zamin Creative из Карши, Ташкента, Андижана, Нукуса и Маргилана. Эксперты ЮНИСЕФ поделились знаниями о новых методиках, основные этические и образовательные принципы коммуникации в инклюзивных учреждениях.
Участники тренинга получили практические рекомендации по выстраиванию эффективного и уважительного взаимодействия с детьми, соблюдая нормы инклюзивной коммуникации в образовательном процессе, понимание моделей инвалидности, научились правильно использовать терминологию, проанализировали этические дилеммы, возникающие в инклюзивном образовании, разобрали вопросы преодоления стереотипов и дискриминации.