🔺Мамлакатимизда 1994 йил "Мирзо Улуғбек йили" деб эълон қилинган.
Ислом цивилизацияси маркази Ахборот хизмати
📱 Telegram 📱 YouTube 📱Instagram 📱Facebook 📱 Web-site
Navro‘zi olam muborak bo‘lsin!
Prezident matbuot kotibi | Sherzod Asadov dan repost
"Дунёда сунъий интеллект, инновация, рақамли ва яшил технологиялар, креатив хизматлар орқали “катта сакраш” бўлаяпти.
Юртимизнинг бетакрор табиати, тоғ ва яйловлари, тарихий обидалари кино индустрияси, концерт-томоша фаолияти ва туризмда янги лойиҳаларни амалга ошириш учун катта имконият
",
- деди давлатимиз раҳбари.
Масалан, “Ичан қалъа” тарихий кино ва сериал олиш учун тайёр саҳна. Кўп давлатлар бундай саҳна павильони қуришга миллионлаб доллар сарфлаяпти.
Ёки, Самарқанд, Бухоро, Шаҳрисабз, Қўқон, Наманган каби йирик шаҳарларимизда халқаро кўргазма, форум ва концертлар ўтказиш учун барча имкониятлар бор.
Мен ҳам мана шундай соҳаларда лойиҳа қиламан, деган интилувчан тадбиркорларга энг қулай шароитлар яратиб беришга тайёрман”,
Saida Mirziyoyeva dan repost
“Oʻrol Tansiqboyev: ijod saylanmasiga nazar”
2025-yil 19-martdan 1-iyungacha Almati shahridagi Abilxon Qasteyev nomidagi Davlat san’at muzeyida O‘rol Tansiqboyevning soʻnggi 40 yil davomidagi ilk keng ko‘lamli ko‘rgazmasi bo‘lib o‘tadi. Ekspozitsiyada O‘zbekiston va Qozog‘iston muzeylari sara toʻplamlariga mansub, mohir usta ijod yoʻlining barcha bosqichlarini qamrab olgan 78 ta asar taqdim etiladi.
Ko‘rgazma nafaqat buyuk rassom xotirasiga yuksak hurmat ifodasi, balki ikki qardosh mamlakatlar badiiy merosini birlashtiruvchi muhim madaniy voqeaga aylanadi.
«Урал Тансыкбаев: ретроспектива творчества»
С 19 марта по 1 июня 2025 года в Государственном музее искусств имени Абылхана Кастеева в Алматы пройдёт первая за 40 лет масштабная выставка картин Урала Тансыкбаева. Экспозиция представит 78 работ из музеев Узбекистана и Казахстана, охватывая все этапы творчества мастера.
Выставка станет не только данью памяти великому мастеру, но и важным культурным событием, объединяющим художественное наследие двух братских стран.
12 ta oxirgi post ko‘rsatilgan.