Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги "Адолат" СДП фракцияси раҳбари Робахон Махмудованинг "ИНСОНПАРВАРЛИК ТАМОЙИЛИНИНГ АМАЛИЙ ИФОДАСИ" сарлавҳали мақоласи "Халқ сўзи" газетасининг навбатдаги сонида чоп этилди.
ЭЗГУЛИК ВА БИРДАМЛИК ТАНТАНАСИ МУБОРАК БЎЛСИН!
Табиат гўзаллашиб, қуёш ўзининг заррин нурлари билан нафақат ён-атроф, балки қалбларимизга ҳам илиқлик улашаётган ушбу лаҳзаларда аҳли мусулмон уммати томонидан хайрли амаллар ва хуш ниятлар асносида қаршиланаётган Рамазон ҳайити билан барча юртдошларимиз, қадрли партиядошларимизни самимий муборакбод этаман!
Ҳар бир байрамнинг мазмун-моҳияти унинг инсонларга бағишлайдиган қувонч ва умидида мужассам бўлади. Рамазон ҳайити бизга шуни кўрсатадики, фазилат ва яхшилик йўли — энг улуғ йўл. Қалбга нур, жамиятга тараққиёт, миллатга бирлик келтирадиган йўлдир! Рамазон ойида сабр ва тақводан ташқари, халқимизнинг бирдамлиги, меҳр-мурувват ва бағрикенглиги яна бир бор ўз аксини топади.
Хусусан, Ҳадиси шарифда битилган “Амалларнинг энг афзали мўмин кишининг қалбига хурсандчилик улашишдир”, деган ҳикматга мос равишда, халқимиз бир-бирини қўллаб-қувватлаш, муҳтожларга кўмак бериш, жамиятда яхшиликни тарғиб этишда муносиб фидокорлик кўрсатади.
Бинобарин, байрам арафасида давлатимиз раҳбари томонидан қабул қилинган “Муборак Рамазон ҳайитини муносиб нишонлаш тўғрисида”ги қарор Ватанимизда дин ва эътиқод эркинлиги, инсоний қадриятларга бўлган юксак ҳурматнинг яна бир ёрқин намунаси бўлди, десак, янглишмаган бўламиз.
Жумладан, қарор доирасида эҳтиёжманд инсонларга моддий ва маънавий кўмак кўрсатиш, турли ҳудудларда хайрия тадбирларини ўтказиш, миллатлараро тотувлик ва диний бағрикенгликни янада мустаҳкамлаш йўлида кенг қамровли ишлар амалга оширилмоқда. Зеро, Рамазон ойи ва ҳайити — инсонларни нафақат рўза тутиш ва ибодатга, балки ота-она, қариндош-уруғ ва ёрдамга муҳтож кишиларга эътибор қаратишга чорлайдиган улуғ айёмдир.
Шу фурсатдан фойдаланиб, Яратганнинг марҳамат ва мағфиратга тўла кунлари ортидан келган қутлуғ Рамазон ҳайити юртимизга тинчлик-осойишталик, хонадонларимизга қут-барака олиб келишини, қилинган ибодат ва дуолар ижобат бўлишини тилайман!
Ҳайитингиз муборак бўлсин, азизлар!
Тажриба алмашиш ва янги ташаббуслар учун муҳим платформа
2025 йил Марказий Осиё ва хусусан, Ўзбекистон учун халқаро сиёсий майдонда муҳим бурилиш нуқтаси бўлди. Сабаби, илк бор Парламентлараро Иттифоқ ассамблеяси каби нуфузли анжуман ушбу минтақада, аниқроғи, Тошкент шаҳрида бўлиб ўтади. Бу нафақат Ўзбекистоннинг халқаро нуфузини янада оширишда, балки минтақанинг глобал сиёсий жараёнларга интеграциялашувида ҳам муҳим қадам ҳисобланади.
КЕЧИРИМЛИЛИК — ИНСОНПАРВАРЛИК ТАМОЙИЛИНИНГ АМАЛИЙ ИФОДАСИ
Юрт равнақи, жамият тараққиёти инсон қадрини улуғлаш, унинг ҳақ-ҳуқуқларини ҳимоя қилишдан бошланади. Ўзбекистон бугун дунё ҳамжамиятига “Инсон қадри учун!” деган бош эзгу ғоя асносида айнан шу тамойилларни илгари сурган ҳолда ривожланаётган давлат сифатида танилмоқда.
Мамлакатимиз юксалиши йўлида олиб бораётган бирдамликдаги саъй-ҳаракатимиз, турли соҳалар ривожида қўлга киритилаётган, эътироф этишга арзигулик муваффақият ва натижаларимиз ҳам, энг аввало, мазкур жиҳатга асосланиши билан эътиборга молик, албатта.
Шу нуқтаи назардан, муборак Рамазон ойининг файзли ва шукуҳли кунларида давлатимиз раҳбари томонидан “Жазо муддатини ўтаётган, қилмишига чин кўнгилдан пушаймон бўлган ва тузалиш йўлига қатъий ўтган бир гуруҳ шахсларни афв этиш тўғрисида”ги фармоннинг имзоланишини кенг жамоатчилик катта хурсандчилик билан қарши олди.
Сўнгги йилларда юртимизда афв институти механизми инсонпарварлик ва адолат мезонларига ҳамоҳанг тарзда шаклланди ҳамда жазо муддатини ўтаётган, қилмишидан чин дилдан пушаймон бўлган ва тузалиш йўлига қатъий кирган шахсларга янги ҳаётга қайтиш имкониятини тақдим этмоқда.  Аҳамиятлиси, ушбу хайрли анъана нафақат улар учун, балки жамият учун ҳам ўзига хос тарбиявий аҳамиятга эга. Боиси, афв адолат мезонларини таъминлаб, жамиятимизда одиллик ва бағрикенглик муҳитини мустаҳкамлашга хизмат қилади.
Фармон билан жазо муддатини ўтаётган ҳамда қилмишига чин кўнгилдан пушаймон бўлган ва тузалиш йўлига қатъий ўтган 488 нафар шахс афв этилди (Ўтган йили бу кўрсаткич 426 нафар эди). Жумладан, уларнинг 100 нафари асосий жазодан тўлиқ озод этилди, 268 нафари жазони ўташдан муддатидан илгари шартли озод қилинди, 34 нафарининг озодликдан маҳрум этиш жазоси енгилроқ жазо билан алмаштирилди. Шунингдек, 86 нафар шахсларга тайинланган озодликдан маҳрум этиш жазосининг муддатлари қисқартирилди.
Биз бу рақамлар ортида бир неча юзлаб инсонлар тақдири ўзгариши, уларни оилалари катта умид ва  интизорлик билан кутаётганини инобатга олсак, жиноятга бериладиган жазо ижро тизими фақат муқаррар жазолаш эмас, балки инсонни тўғри йўлга қайтариш, унинг ижтимоий реабилитациясини таъминлашга ҳам қаратилганини  англаймиз. Бугун озодликка чиқаётган шахсларнинг  катта қисми Рамазон ҳайитини ўз уйида кутиб олади.
Афв этилганларнинг тақдирини ўзгартириб, жамият, фуқаролар учун фойдаси тегадиган шахсларга айланишига дебоча бўлган ушбу воқеликдан сўнг ота-оналар фарзандлари билан қайтадан учрашмоқда, болалар эса отаси ёки онаси кўксига бош қўймоқда. Бу, ўз навбатида, кечиримлилик – жамиятни бирлаштирувчи, уни кучли ва бағрикенг қиладиган юксак фазилат эканини англатади.
Хатолар инсонни тарбиялайди, дейишади. Аммо баъзан бу дарс бағоят оғир кечади. Биргина кичик хато ҳам инсоннинг ҳаётини ўзгартириши, уни оиласидан, эркидан, жамиятдаги ўрнидан айириши мумкин. Бироқ, айрим хатолар борки, улар фақат жазо билан эмас, тўғри йўлга қайтиш имконияти билан ҳам қабул қилиниши керак.
Биз, инсонпарвар ва адолатпарвар жамият барпо этиш йўлида афв институтининг аҳамиятини юксак баҳолаймиз. Чунки, адолат фақат жазо билан эмас, балки тарбия, инсон қадрини улуғлаш ва жамиятга қайтариш йўли билан ҳам таъминланади.
#давр_мезони
Халқ депутатлари Сурхондарё вилоят Кенгаши депутати, "Адолат" СДП фаоли Илҳом Хожибоевнинг "Янги тизим Ўзбекистон тараққиётини таъминлайди" сарлавҳали мақоласи Давр мезони газетасининг навбатдаги сонида чоп этилди.
Батафсил бу ерда (https://t.me/gazetalar_sharhi/34465) ўқинг.
👉🏻 https://t.me/surxon_adolat
Партиянинг «Саховат-беназир қадрият” лойиҳаси доирасида Халқ депутатлари Музработ туман Кенгаши депутати Вера Сидненко томонидан Рамазон ҳайити муносабати билан тумандаги "Дўстлик" маҳалласидаги ногиронлиги бор, ижтимоий ҳимояга муҳтож оилалар ҳолидан хабар олиниб,озиқ-овқат маҳсулотлари ва совғалар тарқатилди.
▶️ kanalga ulanish:
Тошкент жаҳон мамлакатлари парламентлари учун муҳим манзилга айланди
Сўнгги йилларда Ўзбекистон Парламентлараро Иттифоқ билан турли йўналишларда фаол ҳамкорлик қилиб келмоқда. Ташкилот раҳбариятининг мамлакатимизга мунтазам ташрифлари, Ўзбекистоннинг БМТ Бош Ассамблеясида парламентларнинг ролини оширишга қаратилган резолюцияси ташаббусининг қўллаб-қувватланиши, шунингдек, Тошкентда Парламентлараро иттифоққа аъзо давлатлар парламентлари аёл раҳбарларининг 14-саммитининг муваффақиятли ўтказилиши бунинг яққол далилидир.
Кутилаётганидек, Тошкентнинг 150-ассамблеяга мезбонлик қилиши - Ўзбекистоннинг халқаро майдондаги нуфузини янада ошириб,мамлакатимизни глобал сиёсий жараёнларнинг фаол иштирокчисига айлантиради.