Чирчиқда 32 ёшли эркак дўкон эгаси томонидан калтакланиши оқибатида вафот этди
Тошкент вилоятнинг Паркент туманида туғилган, аммо айни кунда Чирчиқ шаҳрида яшовчи 38 ёшли тадбиркор Ҳамид Дўстов 2025 йилнинг 5 март куни соат тахминан 19:00 ларда ўзига тегишли савдо дўконини ёпиб, кетаётган пайтда Чирчиқ шаҳрида яшовчи таниши Мурод Қудабоев келиб, унга ичимлик беришини сўраган. Дўкон эгаси унга ишини тамомлаганини, уйига кетаётганини айтса-да, 32 ёшли эркак спиртли ичимлик сотишини талаб қилган. Уларнинг ўртасидаги мулоқот тортишувга айланган.
Жанжал вақтида дўкон эгаси қўли ва оёқлари билан Муроднинг боши ва юз қисмига бир неча маротаба уриб, унга оғир тан жароҳати етказган. Натижада фуқаро Чирчиқ шаҳар тиббиёт бирлашмасига олиб борилган. Бош мия очиқ жароҳати, бош мия лат ейиши, чап чакка тепа суяклари очиқ синиши, бошнинг ўнг қош тепа, чап чакка тепа соҳаси эзилиб йиртилиши каби травматик шок олган эркак шифокорлар кўрсатган ёрдамга қарамай 6 март куни вафот этган.
Soxta ish o‘rinlari, ommaga sizdirilayotgan shaxsiy ma’lumotlar va yolg‘on hisobotlar: Paxtani qo‘shib yozgan mas’ullar endi bandlik masalasida ham qo‘shib yozyaptimi?
Tasavvur qiling, institutni tamomlab, biror korxonaga ishga joylashmoqchi bo‘ldingiz. Suhbat va sinovlardan muvaffaqiyatli o‘tib, lavozimga rasmiylashtirilayotgan paytingiz aslida anchadan beri boshqa joyda “ishlayotganingiz” oydinlashdi. Qiziq holat, shunday emasmi?
Toshkent shahrining Chilonzor va Mirobod tumanlarida yashovchi Mohlaroyim Ma’rufxonova hamda Sarvinoz Tojiboyevalar xuddi shunday vaziyatga duch keldi.
Batafsil o‘qish uchun mana bu linkni bosing!
«Ўзбек парламенти унчалик кўп гапирадиган парламент эмас, бўлиб ҳам президентга йўқ демайди. Лекин тарихда бир марта шундай воқеа бўлганки, Олий Мажлис Ўзбекистон президентининг топшириғи эмас, президент кўрсатмаси эмас, тавсияси эмас, айнан ёрдам сўраб қилган илтимосига «йўқ» деган. Бу воқеа 1996-йилнинг охирида юз берган. Президент Каримовнинг биринчи президентлик муддати тугаши керак бўлган, лекин 1995-йил Ўзбекистон мустақилликка эришгандан кейин сайланган биринчи Ўзбекистон парламенти биринчи мажлисида парламент раиси Эркин Ҳалилов президентнинг ваколатларини 2000-йилгача узайтириш керак деган масалани ўртага қўйган. Шу мақсадда 1995-йил 26-октябрда умумхалқ референдум ўтказилган ва сайловчиларнинг 99,6 фоизи Каримовнинг ваколатларини 2000-йилгача узайтириши керак деб овоз берган.
Референдум якунларини расмийлаштиришга бағишланган парламент йиғилишида президент ҳаммага раҳмат айтиб, «Энди, шуни биринчи муддатим давоми эмас, иккинчи муддатим деб ҳисоблайлик, шу масалада менга ёрдам беринглар, шуни қонуний томондан ҳал қилинглар,» деб парламентга мурожаат қилган. Шунда парламент раиси, «Буни яхшилаб ўрганайлик, масаланинг қонуний томонини ўрганайлик, халқ нима дейди, ҳали деб» таклиф киритган ва охири Каримовга «йўқ» деб жавоб беришган. «Агар сизнинг бу илтимосингизни қондирсак, биз биринчидан қонунларни бузган бўламиз, иккинчидан халқнинг хоҳиш-иродасига қарши чиққан бўламиз,» деб бир жавоб берилган президентга. Кейин Каримов ҳам «Сизлар шу халқ билан маслаҳатлашиб қабул қилган қарорларингиз мен учун қонун. Нимага қила оламан» деган экан. Ким билсин, балки Ўзбекистоннинг сиёсий ва иқтисодий ҳаётидаги қиш шу воқеадан кейин бошлангандир» — дейди у.
Журналист ва блогер Муҳрим Аъзамхўжаевнинг айтишича, мустақил Ўзбекистон, ҳа-ҳа, мустақил Ўзбекистон тарихида президент парламентга топшириқ ёки буйруқ эмас, илтимос қилиб, рад жавобини олган ҳолат бўлган экан. Ишониш қийин-а? Лекин бу факт деяпти Муҳрим Аъзамхўжаев.
Қирғизистон парламентида МХХ раиси ва депутат тортишиб қолибди
МХХ раиси: сиз олдин жиноят қилган экансиз, бироқ суд тизимидаги қариндошларингиз орқали жавобгарликдан қутулиб қолган экансиз, мен Марказий сайлов комиссиясига сўров юбордим, сиз бу жиноятингизни яширган экансиз.
Депутат: сиз ва Президент ҳам бошқарув тартибига оид жиноятларни қилганингиз учун судлангансизку, айтмай дейман тилимни қичитасизларда, лавозимга келиб судланганлигингизни олдириб ташладингиз, мен ҳам худди шундай. Кўзингиздаги тарашага эътибор қаратмай, меникидан қипиқ изламангизлар.
Давлат раҳбарининг ҳар бир болакай билан эринмасдан қўл бериб саломлашишидан қуйи бўғиндаги аксарият раҳбарлар ўрнак олса бўларкан.
Кимсан давлат раҳбари нафақат халқ вакиллари, оёғи ердан узилган қуйи бўғиндаги раҳбарлар таъбири билан айтганда, тирранчалар билан ҳам эринмай, ҳар бирига қўл узатиб, уларга яқинлигини изҳор қилмоқда.
Шундай экан, сиз нега кериласиз?
Янги вазирдан яхши, фуқаролар учун манфаатли ташаббус
Фуқароларнинг қонуний ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш, ҳафта давомида кундалик меҳнат фаолияти билан банд бўлган аҳолига қулайлик яратиш ҳамда мурожаат қилувчиларнинг Ички ишлар вазири, унинг ўринбосарлари ҳамда ҳудудий ички ишлар органлари раҳбарлари билан очиқ мулоқот қилишларини осонлаштириш мақсадида, ҳудудий ички ишлар органлари раҳбарлари томонидан ҳафтанинг ҳар якшанба куни, Ички ишлар вазири томонидан ҳар ойнинг охирги якшанба куни шахсий қабуллар ҳамда жойларда оммавий сайёр қабуллар ўтказилиши белгиланибди.
Ichki ishlar vazirligi 2024-yilda 300 ga yaqin “uchastkavoy”ni tizimdan haydagan, 100 ga yaqinini ishdan bo‘shatgan
Bunga ularning nopokligi, bilimsizligi, fuqarolar bilan qo‘pol munosabatlari sabab bo‘lgan.
Toshkentda yana uy mojarosi: Bu safar kim haq?
“Daryo”ga kelib tushgan navbatdagi murojaatda Ichki ishlar vazirligi Qorovul qo‘shinlari xizmatchilari yashashi uchun tayyor xonadonlarning kvadrat metri 4 million 750 ming so‘mdan taklif qilinayotgani, biroq harbiy xizmatchilar to‘rt yil avvalgi kelishuvga ko‘ra quruvchi ularga bu uylarning kvadrat metrini 3 million 750 ming so‘mdan sotishini vaʼda qilganini, ayni kundagi narxi esa asossiz oshirilib, qimmatlashganidan shikoyat qilingan. Quruvchi kelishuv to‘rt yil avval qilinganini, buyurtmachi yaʼni — Ichki ishlar vazirligining Qorovul qo‘shinlari kelishuv shartlarini kechiktirib bajargani uchun oradan vaqt o‘tganini, bu vaqt oralig‘ida qurilish materiallari hamda xizmat narxi ham oshgani uchun ularga qurilayotgan uylar narxi ko‘tarilganini aytmoqda.
“Daryo” har ikki tomonga mikrafon tutdi.
Франция Республикаси Президенти Эммануэль Макрон ўзбек тилида нафақат ёза олар экан, ҳатто шу тилда бемалол гапиришни ҳам эплаяпти. Меҳмоннинг ҳурмати учун шу давлатнинг расмий тилида сўзлаши таҳсинга сазовор, албатта
“Парижга хуш келибсиз, ҳурматли Шавкат! Яшасин Ўзбекистон, яшасин Франция!”
Франция президенти Макрон Ўзбекистон раҳбарининг ташрифи ҳақида ўзбек тилида маълум қилди.
Бу ҳолатга Озода Нурсаидованинг ўзи изоҳ берибди
Ғалати одатлари ва чиқишлари билан жамоатчилик эътиборини қозонган Аҳад Қаюмнинг топшириғи билан клипда суратга тушаётган ва катта эҳтимол билан ҳайдовчилик гувоҳномаси йўқ актриса қиз Гелик бошқариб, бошқа бир қизнинг ҳаёти бутунлай ўзгариб кетишига сабаб бўлган қилмишни амалга оширган. Тўғрироғи уни машинада босиб кетган. Шундан сўнг 22 ёшли актриса Сабрина Жабборова Озода Нурсаидованинг “Дилбарим” клипи суратга олиш жараёнида ногиронга айланган. Ушбу ҳолат интернет фойдаланувчиларининг кенг муҳокамаларига сабаб бўлмоқда.