Siz uchun maxsus Ramazon hayiti tabriklari to'plami😊
Rasmiy sahifalarimiz:
TelegramFacebook | InstagramYouTube
✨ Muborak Iyd-al-fitr ayyomini xursandchilik bilan kutib olayotgan barcha yurtdoshlarimni tabriklaymiz.
🤲 Sizga sihat-salomatlik, baxt-saodat, xonadonlaringizga fayzu baraka tilaymiz.
🕌 Ramazon hayiti barchamizga muborak boʻlsin!
#maromiylik
Yaqin o‘tmishda barcha yoshlar Arafa kuni qilinadigan oshning (palovning) bir qismini qo‘ni qo‘shnilarga, yolg‘iz keksalarga, muhtoj insonlar uyiga olib chiqar edi.
Esingizda bo‘lsa, har bir qo‘shni bir-biriga ulashgan har xil oshlar bir dasturxonda to‘planib, kimning oshi shirinligini baholanardi.
Ajoyib damlar ekan. Hozirda ushbu odat birmuncha kamaydi. Bizlarni vaqtida birlashtirgan ushbu yaxshi odatni bugun yanayam jonlantirish vaqti kelgandir.
Talabalik vaqtimda chanqog‘imni bosish uchun doim ko‘chadagi suv kranlarini izlab yurardim.
Kunlik suv iste’molim juda ko‘p. Suv sotib ichishga esa pulim bo‘lmasdi, shu sabab bepul krandan ichib chanqoq bosardim.
Vaqt o‘tib, qo‘lim pul ko‘rdi keyin, gazsiz suv icha boshladim, yaxshiroq pul topib turli qimmat sharbatlar, energetik va limonadlar icha boshladim.
Inson shunday daromadi yaxshilangani sari ehtiyoji ortib boradi.
Avval perashkiga ham pul topmay uydan ovqat yerdik, keyin restoranga kiradigan bo‘ldik. Kafelarga kirishimiz ko‘paydi.
Men bananni faqat kino va multiklarda ko‘rganman, bizning bozorlarga sitrus mevalar kirib kelganiga hali ko‘p bo‘lmadi.
Hozirgi avlod esa beshikda banan chaynab, bog‘chaga snikers va energetikda boryapti.
Kola-fanta degan narsalarni faqat yangi yilda ichardik, hozir esa bu narsalar ko‘pchilikni muzlatgichida kundalik ichimlikka aylangan.
Dasturxonda parvarda va nari borsa novvot bo‘lardi.
Hozir esa noz-ne’matni sanog‘i yo‘q.
Biz o‘shanda kam bo‘lsa ham ne’matlardan baxtli edik, hozirgilar "Dubayskiy shokolad bo‘lmasa yemayman" deb injiqlanadi.
Biz qimmat kasha yemagan, pampers ko‘rmagan, shokolad va bananlarni yemay baxtli o‘sgan, uka-akani, jiyan tog‘ani, singil opani eski kiyimlarini kiyib ulg‘aygan oxirgi avlodmiz. Ammo biz ancha baxtli edik.
Hozirgilarga akangni kiyimini kiy desangiz "PNX" deydi.
Bir tuflini 5-10 yil, bir kostyum yoki shlyapani 30 yillab kiygan odamlarga to‘la edi jamiyat.
Na tanlov bor edi, na raqobat.
Bir mahallada 1 ta mashina bo‘lardi va qishloqda mashinasi bor odamni hamma tanirdi, hozir itda ham, bitda ham mashina, markasini aytishga til jingalak bo‘ladi.
Xulosa qilib aytganda biz kambag‘al emasmiz shunchaki ehtiyojimiz ortib ketgan.
Yaxshi yeb ichishni, yaxshi kiyinishni istaymiz.
Avval millionlab odam shukr qilib yegan yemaklar va kiygan kiyimlar endi bizni qoniqtirmaydi.
Biz dabdabaga va to‘kinlikka intilib ehtiyojimiz chegarasini va shukrni unutib qo‘ydik.