#kambagallikdan_farovonlik_sari
Bugun oilalarni kambag'allikdan chiqarish eng ustuvor vazifa hisoblanadi. Mahallalarda kambag‘al oilani aniqlash, uni Kambag‘al oilalar reyestriga kiritish, kambag‘allikdan chiqarishga qaratilgan choralarni ko‘rish, reyestrdan chiqarish jarayonlari “mahalla yettiligi” tomonidan hamkorlik asosida shakllantirib, Oilalarni kambag‘allikdan chiqarish bo‘yicha individual rejaning samaradorligi va natijadorligi sezilishi lozim.
🟢 Oq-ariklar mahallasida bugungi kunda besh yarim mingga yaqin aholi yashaydi. Oilalar soni bir yarim mingdan ziyod. Kambag'al deb e'tirof etilgan oilalar soni 56 ta bo'lib, ularga ko‘mak choralari ko'rsatilish rejalari ishlab chiqilgan. Agentlik direktori o'rinbosari mahalla binosi, u yerdagi sharoit va ijtimoiy xodimning oilalarni o'rganishi holati bilan yaqindan tanishdi.
"Biz ushbu 56 oilaga doimiy e'tiborimizni qaratishimiz kerak, oldimizga qo'ygan muhim vazifamiz shu, oilalarni kambag'allikdan chiqarish yo'lida birgalikda harakat qilamiz. Qanday qilsak ularga yordam bera olamiz, oilasiga daromad kirita olamiz shu haqda muntazam o'ylashimiz va bor kuchimiz bilan ishlashimiz kerak" - dedi, Jamshid Ismoilovich.
🟢 Shuningdek, tumandagi Mergan ovul mahallasidagi 41 ta oila kambag'al oila sifatida reyestrga kiritilgan. Eng og'ir deb belgilangan 5 ta oila shaxsan tuman "Inson" markazi direktorining shaxsan o'ziga biriktirilgan. Va bugungi kunda ularni oilaviy holatini yaxshilash choralari ko'rilishi ishlari boshlangan. Ishga va ta'limga jalb etishga erishilgan. mahallada 60 nafar nogironligi bor bo'lgan shaxslar bor va ularning jamiyatga ijtimoiylashuvi yuzasidan ham amaliy ishlar bajarilib kelinmoqda.