Ўзбекистонда, кўп собиқ совет республикаларида бўлгани каби, агар сиз 3-15 суткалик маъмурий қамоқ жазосига ҳукм этилсангиз, суд залиданоқ олиб кетилиб қамоқ жазосини ўта бошлайсиз. Яъни, фуқаронинг бу суд ҳукмидан норози бўлиб юқори инстанция судига шикоят қилишига имкон берилмайди, жазо тўхтатиб турилмайди.
Лекин, агар қамоқ жазоси эмас, бошқача жазо берилса ва фуқаро юқори инстанция судига шикоят қилса, биринчи инстанциядаги суднинг ҳукми бажарилиши тўхтатиб турилади.
Бунда мантиқ йўқ. Нега 15 сутка жазоси тўхтатиб турилмайди, фуқаро 1 ой ичида шикоят қилишга ҳақли-ку? У истаса, Олий Судгача бориши мумкин ва бунга вақт кетади, сўнг арзи қондирилмагандагина у жазони ўташ учун олиб кетилиши мумкин.
2016 йилда Инсон ҳуқуқлари бўйича Европа суди Украинадаги бир ишни ўрганиб чиққач, иккинчи инстанция суди шикоятни кўриб чиқмасиданоқ фуқаро маъмурий қамоққа олинганини Инсон ҳуқуқлари ва асосий эркинликлар ҳимояси тўғрисидаги Конвенцияга зид деб топган. Ўзбекистон бу конвенцияга аъзо эмас, лекин юқоридаги мантиқ ҳақида ўйлаб кўриши керак.