“Биз коррупцияга қаршимиз” шиори остида тарғибот давом этмоқда.
“Адолат” СДП Андижон вилоят Кенгаши матбуот хизмати
Депутатлар фаоллигини ошириш давр талаби
Кейинги йилларда бошқа соҳалардаги каби депутатлик институти олдидаги вазифалар кенгайиб, масъулияти ошиб бормоқда. Бу халқ вакилларидан фаолликни, изланишни талаб этяпти. Шу маънода Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ҳамда Сенатининг биринчи мажлисидаги маърузаларида депутатларнинг малакасини доимий ошириб бориш юзасидан янгича тизим — депутатлик ўқувлари ва ҳудудларда маҳаллий Кенгашлар депутатларининг тизимли ўқувини ташкил этиш амалиётини жорий этиш таклифи жуда ўринли.
Ўзбекистон “Адолат” СДП томонидан ташкил этилган маҳаллий Кенгашлар ва депутатлар учун “Маҳаллий Кенгашлар ва депутатлар фаолиятини самарали ташкил этиш, уларнинг Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари билан ҳамкорлигини мустаҳкамлаш” мавзусидаги семинар-тренинг юқоридаги мақсадга қаратилди. Тадбирда билдирилган фикрлар ҳар бир депутатни ўз фаолиятини жонлантириш, сайловчилар билан ишлаш ва ҳудудлардаги мавжуд муаммоларнинг ечимини топишда ташаббускор бўлишга бошлади.
“Адолат” СДП Андижон вилоят Кенгашида мазкур семинарда олдинга қўйилган вазифалар ижросига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди. Унда ҳудудий кенгашларнинг раислари ва маҳаллий кенгаш депутатлари иштирок этди.
-Депутатлар партиянинг энг ишончли ва кучли вакили,-дейди “Адолат” СДП Андижон вилоят Кенгаши раиси ўринбосари Малоҳатхон Мусаева.-Улар энг фаол партиядошларимиз орасидан саралаб олинган ва сайловчилар томонидан сайланган. Мақсад ва вазифаларимиз бир хил. Шу сабаб ҳамкорликни кучайтиришимиз лозим. Жамоатчилик орасига “Адолат” номи билан биргаликда кириб борсак, Сайловолди дастуримизда белгиланган барча вазифалар ижросини таъминлашга сўзсиз эришамиз. Бугунги йиғилиш олдига айни шу вазифа қўйилди.
-Тўғриси, депутатлик масъулияти бу қадар катта эканлигини тушуниб етмаган эдим,-дейди халқ депутатлари Андижон туман Кенгаши депутати Абдуғаффор Каримов.- Семинарда билдирилган фикрлар мени янгича иш ташкил этишга ўргатди. Сайловчилар бизга катта ишонч билдирган. Бу ишончни оқлаш осон эмас. Асосийси, улар билан бирга нафас олишимиз керак. Давлатимизнинг бугунги сиёсатини жамоатчилик орасида тарғиб қилиш ҳам асосий вазифамиз.
Йиғилиш савол-жавобларга бой тарзда ўтди. Экспертлар иштирокчиларни қизиқтирган саволларига жавоб берди.
“Келажак” “Адолат” билан
Сиёсий майдонда ўз ўрнини мустаҳкамлаб бораётган Ўзбекистон “Адолат” СДП томонидан илгари сурилаётган ғоялар жамоатчиликда қизиқиш уйғотмоқда. Жумладан, партиянинг хотин-қизлар ва болаларни зўравонликлардан ҳимоя қилиш ташаббуси қўллаб-қувватланяпти.
“Адолат” СДП Улуғнор туман Кенгаши томонидан тумандаги “Келажак” МФЙда ташкил этилган тарғибот тадбирида юқоридагилар ўз ифодасини топди. МФЙ фаоллари билан бошланган суҳбат маҳалла гузари ва кўчаларга кўчди. Сафдошларимиз хотин-қизлар ва болаларнинг ҳуқуқлари, бу борадаги қонунчилик ва зўравонликларни олдини олишга барча бирдек масъул эканлигини тушунтирдилар.
-Агар фуқароларнинг ҳуқуқий маданиятини юксалтирсак ҳар қандай жиноятчиликнинг олдини олишга эришамиз,-дейди “Адолат” СДП Улуғнор туман Кенгаши раиси Мукаррамхон Қодирова.- Статистик маълумотлар аксарият ҳолларда фуқароларнинг ўз ҳуқуқларини яхши билмаслиги жиноятга, қонунбузилишга йўл очиб беришини кўрсатади. Бугун шундан келиб чиқиб биринчи навбатда ҳуқуқий саводхонликни оширишни ўз олдимизга мақсад қилиб қўйдик. Барчани ташвишга солаётган зўравонликларни олдини олиш учун хотин-қизларга қонунларимизни ўргатиш лозим. Оиладаги зўравонликларнинг келиб чиқиши ҳам кўп ҳолларда опа-сингилларимизни ўз ҳуқуқларини яхши билмасликларига бориб қадалади.
“Адолат” номи билан иш олиб бораётган партиямизнинг бу ташаббуси улуғнорликларда қизиқиш уйғотди.
-“Адолатчилар”нинг мақсад ва ғоялари менга маъқул бўлди,-дейди “Келажак” МФЙда яшовчи Малика Деҳқонова.-Бир аёлни зўравонликдан сақлаш билан бир оиланинг нотинчлигини олдини олиш мумкин. Бугун буни аниқ тушуниб етдим. Шу сабаб ушбу партияга аъзо бўлишга қарор қилдим.
Тадбир якунида ўндан ортиқ фуқаролар партия сафига қабул қилинди.
Сифатсиз дори воситалари саломатлигингизга зарар етказади
Инсоннинг саломатлиги айрим ҳолларда дори воситаларига боғланади. Агар шифокор сизга тавсия қилган ишончли дориларни истеъмол қилсангиз яхши, натижа ижобий бўлиши аниқ. Аксинча, сифатсизини истеъмол қилсангиз, дардингиз кучайиши аниқ.
Юқоридагилардан келиб чиқиб, “Сифатсиз дори воситларига қаршимиз” лойиҳаси доирасида Ўзбекистон “Адолат” СДП Хўжаобод туман Кенгаши фаоллари жойларда доимий жамоатчилик назорати олиб бормоқда. Партия сафидаги тиббиёт ходимлари билан биргаликда дорихоналардаги ўрганишлар сифатсиз дори воситалари савдосининг олдини олишга хизмат қиляпти. Тумандаги Саноатчилар маҳалла фуқаролар йиғинида жойлашган “AFSONAK” хусусий корхонасига қарашли дорихона навбатдаги ўрганиш объекти бўлди.
Мазкур дорихона бир неча йилдан буён аҳолига хизмат кўрсатмоқда. Масъуллар фуқаролар саломатлигини биринчи ўринга қўяди. Туман шифокорлари билан ҳамкорликда ишланмоқда. Шу сабаб мавжуд дори воситалари ишонарли, сифатли. Нарх масаласида ҳам эътироз йўқ.
-Шифокорларнинг халқимиз саломатлигини мустаҳкамлаш йўлидаги фаоллиги қанчалик муҳим бўлса, беморларни сифатли дорилар билан даволаш янада долзарб масала. Айримлар буни тушунмай, алданиб қолиши мумкин. Шуни инобатга олиб шифокорларни бу борадаги масъулиятини оширишга, аҳолининг тиббий маданиятини юксалтиришга ҳам эътибор қаратяпмиз. Бу ижобий самара беради.
Хўжаободлик партиядошларимизнинг ташаббусини жамоатчилик қўллаб-қувватламоқда.