O'zbekiston Respublikasi Jinoyat Kodeksi
212-modda Pora olish berishda vositachilik qilish uchun javobgarlik mavjud bo'lib 15 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanadi
Er va xotinning umumiy mulki
Er va xotinning nikoh davomida orttirgan mol-mulklari, shuningdek nikoh qayd etilgunga qadar, bo‘lajak er-xotinning umumiy mablag‘lari hisobiga olingan mol-mulklari, agar qonun yoki nikoh shartnomasida boshqacha hol ko‘rsatilmagan bo‘lsa, ularning birgalikdagi umumiy mulki hisoblanadi.
Er va xotinning nikoh davomida orttirgan mol-mulklari jumlasiga (er va xotinning umumiy mol-mulkiga) er va xotin har birining mehnat faoliyatidan, tadbirkorlik faoliyatidan va intellektual faoliyat natijalaridan orttirgan daromadlari, ular tomonidan olingan pensiyalar, nafaqalar, shuningdek maxsus maqsadga mo‘ljallanmagan boshqa pul to‘lovlari (moddiy yordam summasi, mayib bo‘lish yoki salomatligiga boshqacha zarar yetkazish oqibatida mehnat qobiliyatini yo‘qotganlik munosabati bilan yetkazilgan zararni qoplash tarzida to‘langan summalar va boshqalar) kiradi. Er va xotinning umumiy daromadlari hisobiga olingan ko‘char va ko‘chmas ashyolar, qimmatli qog‘ozlari, paylari, omonatlari, kredit muassasalariga yoki boshqa tijorat tashkilotlariga kiritilgan kapitaldagi ulushlari hamda er va xotinning nikoh davomida orttirgan boshqa har qanday mol-mulklari, ular er yoki xotindan birining nomiga rasmiylashtirilgan yoxud pul mablag‘lari kimning nomiga yoki er va xotinning qaysi biri tomonidan kiritilgan bo‘lishidan qat’i nazar, ular ham er va xotinning umumiy mol-mulki hisoblanadi.
Er va xotindan biri uy-ro‘zg‘or ishlarini yuritish, bolalarni parvarish qilish bilan band bo‘lgan yoki boshqa uzrli sabablarga ko‘ra mustaqil ish haqi va boshqa daromadga ega bo‘lmagan taqdirda ham er va xotin umumiy mol-mulkka nisbatan teng huquqqa ega bo‘ladi.
Asos: Oila kodeksi 23-modda
Болаларни диний таълим учун ўқишга бериш таъқиқландими?
Савол: Болаларини диний билим олиш учун ўқишга берганлиги учун ота-оналар қамалиши мумкин экан. Шу тўғрими?
Жавоб: Йўқ, бу ерда шуни фарқига бориш керакки, болаларини диний таълим олишга жалб этиш учун эмас, балки қонунга хилоф равишда диний таълим олишга жалб этиш учун жавобгарлик белгиланди.
«Бола ҳуқуқларининг кафолатлари тўғрисида»ги Қонуннинг 23-моддасига кўра қонунга хилоф равишда диний таълим олишга жалб этиш деганда болани рўйхатдан ўтказилмаган ёки лицензияга эга бўлмаган ташкилотларга ёхуд махсус диний маълумотга эга бўлмаган ва диний ташкилотларнинг Ўзбекистон Республикаси бўйича марказий бошқарув органининг рухсатисиз диний таълимни амалга ошираётган шахсларга диний таълим олиш учун топшириш тушунилади.
Фарзандларини қонунда белгиланган тартибда диний таълим бериш ҳуқуқига эга бўлган таълим муассасаларига ўқишга бериш учун ҳеч қандай жавобгарлик мавжуд эмас.
Қонун 23-моддаси 3-қисмига кўра ота-оналар ёки уларнинг ўрнини босувчи шахслар ўз боласини шахсий эътиқодларига мувофиқ диний ва ахлоқий жиҳатдан тарбиялаш ҳуқуқига эга.
МЖтК 47-моддаси 3-қисмига кўра ота-оналар ёки уларнинг ўрнини босувчи шахслар томонидан ўз боласини қонунга хилоф равишда диний таълим олишга жалб этиш, —
базавий ҳисоблаш миқдорининг беш бараваридан ўн бараваригача миқдорда жарима солишга сабаб бўлади.
Ушбу модданинг учинчи қисмида назарда тутилган ҳуқуқбузарлик маъмурий жазо чораси қўлланилганидан кейин бир йил давомида такрор содир этилган бўлса, —
базавий ҳисоблаш миқдорининг ўн бараваридан ўн беш бараваригача миқдорда жарима солишга ёки ўн беш суткагача муддатга маъмурий қамоққа олишга сабаб бўлади.
Репост из: Shavkat Mirziyoyev_press-service
Президентимиз Наврўз байрами шодиёнасида иштирок этди.
Президент нашей страны принял участие в торжествах Навруза.
Репост из: IIV | Rasmiy kanal
Oʻzbekiston Respublikasi ichki ishlar vaziri, general-mayor Aziz Tashpulatovning Navroʻz – umumxalq bayrami munosabati bilan tabrigi