Репост из: ССВ матбуот котиби| Эмланиш – соғлик кафолати!
🔴 🟦🟦🟦🟦
🔎 Маълумки, мамлакатимизда кўкрак бези саратони, умуман, онкологик касалликларнинг олдини олишга катта эътибор қаратиб келиняпти. Хусусан, Президентимизнинг 2024 йил 22 ноябрдаги қарори асосида ушбу хасталикни даволаш тизимини такомиллаштириш чоралари кўрилмоқда.
❓Хўш, кўкрак бези саратони қандай касаллик?
❓ Кўпроқ унга қайси ёшдаги аёллар мойил бўлади?
❓ Эрта ташхислаш учун қандай текширув усуллари мавжуд?
❓ Бу касалликни тўлиқ тузатиш мумкинми?
📹 ССВ Матбуот хизматининг шу каби саволларига Республика ихтисослаштирилган онкология ва радиология илмий-амалий тиббиёт маркази бўлим раҳбари, тиббиёт фанлари номзоди Лола Алимхўжаева жавоб берди.
Соғлиқни сақлаш вазирлиги
Матбуот хизмати.
🌐@ssvuz  | 🌐@ssvmatbuotkotibi |🌐 Facebook | 🌐Instagram
🏨Hamshiralar akademiyasida bugun, 2025-yil 1-aprel kuni, akademiya rektori tomonidan 3-kurs va 1-kurs talabalari bilan yig‘ilish o‘tkazildi. Yig‘ilishda korrupsiyani oldini olish va talabalarning davomatini ta'minlash masalalari muhokama qilindi.
⚡️Rektor yig‘ilishda, ta'lim muassasasida korrupsiyani oldini olish uchun talabalar va o‘qituvchilar o‘rtasida shaffoflik va adolatni ta'minlash zarurligini ta'kidladi.
📚Rektor talabalarning davomatini yaxshilash masalasiga ham alohida e'tibor qaratdi. Talabalar o‘qishga qatnashish mas'uliyatini to‘liq anglashlari, shu jumladan o‘qish jarayonida qatnashish, darslarga kechikmaslik va belgilangan talablarni bajarishlari zarur
⁉️Yig‘ilishda qatnashgan barcha talabalarga o‘z fikrlarini bildirish imkoniyati yaratildi. Shu bilan birga, talabalarning o‘qishga bo‘lgan qiziqishini oshirish va ularning muvaffaqiyatli o‘qishlari uchun doimiy ravishda qo‘llab-quvvatlash ko‘rsatilishini ta'kidladi.
🏢Hamshiralar akademiyasi  Xotin-qizlar kengashi raisi Tursunova Muyassar va shifokor Shamsiyeva Muhabbat tomonidan "Erta turmush qurishning salbiy oqibatlari" mavzusida  seminar trening tashkil etildi.
📌Oila – hayotning abadiyligini, avlodlarning davomiyligini ta'minlaydigan, muqaddas urf-odatlarimizni saqlaydigan, shu bilan birga, kelajak nasllar qanday inson bo'lib yetishishiga bevosita ta'sir ko'rsatadigan tarbiya o'chog'idir.
📌Oila sog'lom bo'lsa, jamiyat sog'lom, mamlakat qudratli, yurt tinch-osoyishta bo'ladi.Tadbirni o‘tkazishgan maqsad talaba qizlarni erta nikoh oqibatida yuzaga kelayotgan muammolardan habardor etib, ular tafakkurida sog‘lom oila tushunchasi shakllantirish.
Исторический шаг на пути превращения нашего региона в пространство дружбы, согласия и добрососедства.