Каналга уланиш: http://t.me/yangiyulshahar
✉️Telegram |🎞 Youtube|📱Facebook |📥 Instagram | 🔖 Web-site
Ayni damda Yangiyo‘l shahar hududidan o‘tgan temir yo‘l bo‘ylarida keng ko‘lamli obodonlashtirish, ko‘kalamzorlash, bino va inshootlarning tashqi qiyofasini ta’mirlash, "Yashil makon" loyihasi doirasida manzarali daraxt ko‘chatlarini ekish hamda "Nov" mahallasining ichki ariqlarni tozalash va betonlash ishlari ham olib borilmoqda.
ishlari amalga oshirilmoqda.
#onlayn
“Toshkent viloyati suv ta’minoti” AJ Yangiyo‘l shahar filiali tomonidan aholi murojaatlarini ijrosini ta'minlash maqsadida joylarda kanalizatsiya va ichimlik suvi tizimida yuzaga kelgan nosozliklarni bartaraf etish ishlari olib borilmoqda.
🇺🇿 Ўзбекистон - жаҳон парламентаризмининг маркази
✔️2025 йилнинг 5-9 апрель кунлари Парламентлараро Иттиффоқнинг энг йирик халқаро тадбири – 150-юбилей Ассамблеяси Марказий Осиё давлатлари тарихида илк бора юртимизда ўтказилмоқда.
✔️ Дунёнинг 140 га яқин мамлакатларининг 105 парламенти етакчилари ва 2000 дан зиёд паламент вакиллари ҳамда 50 та халқаро ташкилотдан 110 нафар делегация аъзолари ушбу халқаро анжуман доирасидаги тадбирларда иштирок этиши кутилмоқда.
✔️“Ижтимоий тараққиёт ва адолат учун парламент ҳаракати” мавзусида ўтказиладиган Ассамблеянинг туркум йиғилишларида бутун дунё парламент делегациялари томонидан кўплаб долзарб масалар муҳокама қилинади. Форум якунида иштирокчи мамлакатларнинг халқаро ҳамкорликнинг асосий масалалари бўйича якдил позициясини акс эттирувчи дастурий ҳужжат – Тошкент декларацияси қабул қилиниши назарда тутилмоқда.
📌Парламентлараро иттифоқ (ингл. Inter-Parliamentary Union, IPU) – халқаро парламент ташкилоти бўлиб, парламентлараро мулоқотнинг энг йирик платформаси ҳисобланади. 1889-йилда ташкил этилган, ҳозирда 181 мамлакат парламентларини бирлаштиради.
✔️ Парламентлараро Иттифоқнинг Ўзбекистондаги 150-Ассамблеяси нафақат аъзо мамлакатлар, балки бутун халқаро парламент дипломатияси тизими учун алоҳида аҳамиятга эга. Замонавий таҳдидлар шароитида, давлатлар ўртасидаги ҳамкорлик зарурати долзарб бўлиб бораётган бир пайтда, бундай платформалар мулоқотни йўлга қўйиш, ишончни мустаҳкамлаш ва глобал муаммоларни ҳал қилиш йўлларини биргаликда излаш имконини беради.
✔️ Ушбу тадбирнинг Ўзбекистонда ўтказилиши унинг глобал сиёсатдаги фаол ролини ва халқаро алоқаларни мустаҳкамлашга интилишини яна бир бор тасдиқлайди. Мамлакатимизнинг конструктив мулоқотни илгари суриш ва дипломатик ташаббусларни ривожлантириш борасидаги саъй-ҳаракатлари эътироф этилганидан далолат беради.
#seminar
Yangiyo‘l shahar hokimligi katta majlislar zalida Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi qo‘mitasi raisi o‘rinbosari B.Qurbonov, Yangiyo‘l shahar hokimining birinchi o‘rinbosari A.Isanbayev va mahalla yettiligi ishtrokida mahallalarda tomorqalardan samarali foydalanishni tashkil etish orqali aholi bandligi va daromadlarini oshirishga qaratilgan ishlarni yanada jadallashtirish yuzasidan seminar tashkil etildi.
Ҳозирда 58 ёшдаман, ишлаётган корхонам тугатилганлиги муносабати билан ишсиз қолганман. Мен ушбу ёшимда ҳам ёшга доир пенсияга муддатидан олдин чиқишим мумкинми?
📄 Ўзбекистон Республикаси Фуқароларнинг давлат пенсия таъминоти тўғрисида”ги қонунининг 14-моддасига асосан технологиядаги, ишлаб чиқариш ва меҳнатни ташкил этишдаги ўзгаришлар, ходимлар сони ёки иш хусусиятининг ўзгаришига олиб келган ишлар ҳажмининг қисқарганлиги ёхуд корхонанинг тугатилганлиги муносабати билан ишдан озод этилган ва ишсиз деб эътироф этилган шахслар:
💠 эркаклар — 58 ёшга тўлганда ва иш стажи камида 25 йил бўлган тақдирда;
💠 аёллар — 53 ёшга тўлганда ва иш стажи камида 20 йил бўлган тақдирда пенсияга чиқиш ҳуқуқига эга бўладилар.
_______
Мне сейчас 58 лет, в связи с ликвидацией моей организации я остался без работы. Смогу ли я выйти на пенсию досрочно в этом возрасте?
📄 Согласно статье 14 Закона «О государственном пенсионном обеспечении граждан» лица, высвобожденные в связи с изменениями в технологии, организации производства и труда, сокращением объемов работ, повлекших изменение численности(штата) работников или изменение характера работ, либо ликвидацией предприятия и признанные безработными, имеют право на пенсию:
💠 мужчины — по достижении возраста 58 лет и при стаже работы не менее 25 лет;
💠 женщины — по достижении возраста 53 лет и при стаже работы не менее 20 лет.