Hayit ayyomingiz qutlug‘ bo‘lsin! 🤲✨
🇫🇷Посольство Франции в Узбекистане с радостью сообщает об открытии фестиваля французской музыки🎶
🎊 Фестиваль пройдет с 11 по 30 апреля 2025 года в Ташкенте в партнерстве с Государственной Консерваторией Узбекистана и Государственным симфоническим оркестром Узбекистана.
🎉Это грандиозное событие соберет более 200 музыкантов и представит богатство французской классической музыки через серию концертов, лекций и мастер-классов.
🎼🎤Всемирно известные французские артисты, такие как Франсуа Шаплен, Жан-Батист Робен и Натали Марен, исполнят произведения величайших французских композиторов, включая Мориса Равеля, Габриэля Форе и Поля Дукаса. Мы приглашаем всех любителей музыки присоединиться к этому мероприятию! 🎶
Подробно.
#интересно
⁉️ПОЧЕМУ НЕОПЫТНЫХ ЛЮДЕЙ НАЗЫВАЮТ «ЧАЙНИКАМИ»?
🫖😊
🔎Каждый из нас хотя бы раз слышал, как опытные специалисты называют новичков в деле «чайниками». Есть несколько теорий насчет происхождения этого прозвища.
👁‍🗨 Первая связана со сходством поведения новичков с закипающим чайником. Иногда новички сильно нервничают, если им не удается справиться с какой-либо задачей, и «закипают».
👁‍🗨 По другой версии, это прозвище пришло из альпинизма. Опытные альпинисты всегда высмеивают новичков, которые после покорения любой вершины делают абсолютно одинаковые фотографии. Одной рукой они упираются в бок, а вторую протягивают вперед, опираясь ею на палку. Действительно поза «чайника» получается.
🇦🇹ELCHI MATTIAS RADOSTICH AVSTRIYADAN KELTIRILGAN O‘QUV ADABIYOTLARINI UNIVERSITETGA TAQDIM ETDI🇺🇿
Avstriyaning O‘zbekistondagi favqulodda va muxtor elchisi Mattias Radostich O‘zDJTUga kelib, universitetning nemis tili bo‘yicha faoliyati va xalqaro hamkorlik masalalari muhokama qilish maqsadida rektori Ilxomjon Tuxtasinov hamda universitet rahbariyati vakillari bilan uchrashuv o‘tkazdi.
👥Uchrashuvda ta'lim sohasida ikki tomonlama qator masalalar muhokama qilindi. Shuningdek mehmon Avstriyadan keltirilgan o‘quv adabiyotlarini topshirdi.
🤝Tomonlar O‘zDJTU va Avstriya o‘rtasidagi ilmiy hamkorlikni yanada mustahkamlash bo‘yicha yangi tashabbuslarni ko‘rib chiqilshdi.
🇺🇿🇰🇿O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev amaliy tashrif bilan Olmaota shahriga keldi.
💼Davlatimiz rahbarini 🇰🇿Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqaev kutib oldi.
🇨🇿CHEXIYADA O‘ZBEKISTONNING BEBAHO MADANIY MEROSIGA BAG’ISHLANGAN TADBIR TASHKIL ETILDI🇺🇿
⛳️ Chexiyada “O‘zbekiston: bebaho madaniy merosi” mavzusida ma’naviy-ma’rifiy tadbir bo‘lib o‘tdi. Ushbu tadbir O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yilda YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasini Samarqandda o‘tkazishga tayyorgarlik bo‘yicha qaroriga muvofiq tashkil etildi.
🏬 Shu munosabat bilan Termiz davlat universiteti delegatsiyasi Chexiyaning Karlov universitetiga tashrif buyurdi.
💼Chexiyaning ilmiy doira vakillari, ushbu universitetda tahsil olayotgan o‘zbekistonlik talabalar hamda professor-o‘qituvchilar ishtirok etgan tadbirda yurtimizning betakror qadimiy merosi ulug‘landi.
#Abituriyent2025 #JavoblarVaraqasi
⚡️🎓Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining tegishli buyrug‘i bilan 2025/2026-o‘quv yili qabuli kirish test sinovlarida abituriyentning bilimini baholash uchun javoblar varaqasi namunasi tasdiqlandi.
💾 Javoblar varaqasini PDF shaklida yuklab olish.