Zamin’дан уй сотиб олганлар муаммолар гирдобида: қурилиш компаниясининг масъулияти қаерда қолди, раҳбарлар нима билан банд?Сўнгги кунларда Ўзбекистонда қурилиш соҳаси ривожланиб, янги турар-жой мажмуалари қурилиши ортиб бормоқда.
Аҳоли ўртасида уй-жойга бўлган талаб катта, чунки ҳар бир оила ўзининг шахсий масканига эга бўлишни орзу қилади. Аммо ушбу орзулар ҳамма вақт ҳам амалга ошавермайди.
Мисол қилиб олсак, Spartak Invest Plus Building компанияси томонидан Учтепа ҳудудида қурилган «Замин» номли лойиҳанинг битмаган ишларидан бир қанча фуқаролар мутлоқ норози. Хусусан, кадастр масаласи кун мавзусига айланган.
Кадастрсиз хонадонлар: Қонун нима дейди?
Қонунчиликка мувофиқ, янги қурилган турар-жойлардаги хонадонларнинг кадастр ҳужжатларини расмийлаштириш қурилиш компаниянинг масъулиятига киради. Бироқ, ушбу мажбурият ҳозиргача бажарилмаяпти ва оқибатда уй сотиб олган фуқаролар қийин аҳволда.
Кадастрсиз хонадон эгалари ўз уйларини расмийлаштиролмай, турли бюрократик барерларга дуч келишмоқда. Бу ҳолат уларнинг уй-жойлари устидан тўлиқ мулк ҳуқуқини амалга оширишларида тўсқинлик қилмоқда. Хўш, қурилиш компаниясининг масъулияти қаерда қолди, мутассадилар нима билан банд?
Effect.uz журналисти Даврон Ҳасанов воқеа тафсилотларини ўрганди.