– Эй, дўстларим-ей, балиқ менинг ризқим бўлмаса, балиқнинг эса дунёдан ризқи узилмаган бўлса, мен нима қилай, унинг ҳали бу дунёда ейиш-ичишдан ризқи бор экан-да, – дебди.
☝️ЎЗБЕКИСТОН ПАРЛАМЕНТЛАРАРО ИТТИФОҚНИНГ 150-ЮБИЛЕЙ АССАМБЛЕЯСИГА МЕЗБОНЛИК ҚИЛАДИ
✅ Мазкур нуфузли анжуман шу йил 5-9 апрель кунлари Марказий Осиёда илк бор Тошкент шаҳрида ўтказилади.
🔰 Бундай тадбир фақатгина парламентаризм ва барқарор ривожланишнинг ижобий тажрибаси юқори бўлган мамлакатлардагина ўтказилади.
Мазкур анжуманда дунёнинг 180 та мамлакати, 15 та кузатувчи давлат ҳамда 25 дан ортиқ халқаро ва парламентлараро ташкилотдан 2 мингга яқин делегатлар иштирок этиши кутилмоқда.
👉Парламентлараро иттифоқнинг 150-юбилей ассамблеясининг Ўзбекистонда бўлиб ўтиши тарихий воқеликдир.
Мазкур Ассамблеянинг асосий мавзуси “Ижтимоий тараққиёт ва адолат учун парламент ҳаракати” бўлиб, унинг доирасида аҳолини ижтимоий ҳимоя қилиш, камбағалликни қисқартириш, ҳуқуқ устуворлигини таъминлаш, ижтимоий инклюзияни қўллаб-қувватлаш, гендер тенгликни таъминлаш, илм-фан ва технология, ёшлар масалаларига бағишланган турли тадбирлар ташкил этилиши режалаштирилмоқда.
👉 Бу мавзулар бежиз танланмаган. Чунки сўнгги 7 йилда Президентимиз бошчилигида бу соҳаларда сезиларли ижобий натижаларга эришдик.
Ассамблея Ўзбекистоннинг мана шундай ижобий тажрибасини жаҳон мамлакатлари билан ўртоқлашиш имкониятини ҳам беради.
❗️Каналимизни кузатиб боринг, биз Сизларни ушбу нуфузли халқаро анжуман тафсилотлари билан яқиндан таништириб борамиз!