no comment | Do`stlik va hamjihatlik ulug`langan yurt
Ахborot 24 | Millatlararo totuvlik, bag`rikenglik va do`stlik tarannumi
Muborak Ramazon hayiti hamda “Do‘stlik va hamjihatlik ulug‘langan yurt” shiori ostida oʻtkazilayotgan tadbirlar doirasida sovg‘alar ulashildi
Muhtaram yurtboshimiz ta’kidlagandek, inson qadri ulug‘langan yurtimizning ananalariga muvofiq, Muborak Ramazon hayiti munosabati hamda “Do‘stlik va hamjihatlik ulug‘langan yurt” shiori ostida tuman boʻylab oʻtkazilayotgan ma’naviy-ma’rifiy tadbirlar doirasida Dehqonobod tumanining “Boshchorbog‘” va “Chashmamiron” mahallalarida istiqomat qiluvchi bir guruh kam ta’minlangan, boquvchisidan ayrilgan, imkoniyati cheklangan oila vakillari holidan xabar olinib, ular bayram bilan qutlandi hamda bayram sovg‘alari topshirildi.
Mazkur xayrli ishlarda Dehqonobod tumani hokimligi bilan birgalikda “Qashqadaryo suv taminoti” AJ, Qashqadaryo hududiy elektr tarmoqlari korxonasi, Uy-joy kamunal xo‘jaligi mas’ullari bosh-qosh boʻlishdi.
Muborak Ramazon hayiti kunlari o‘tkazilgan bu tadbirlar, nafaqat insonparvarlikni, balki yurtimizdagi millatlararo totuvlik va do‘stlikni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi. O‘zbekistonimizda doimo bag‘rikenglik va millatlararo hamjihatlikni targ‘ib qilishga katta ahamiyat berilmoqda, bu esa davlat siyosatining muhim ustuvor yo‘nalishlaridan biridir. Yosh avlodni milliy qadriyatlarimizga hurmat bilan birga, umuminsoniy tamoyillar asosida tarbiyalashga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Ramazon hayitingiz muborak bo‘lsin!
Aziz yurtdoshlar, qadrli tumanimiz ahli!
🌙 Dehqonobod tumani hokimligi jamoasi xalqimizni mehr-oqibat, ezgulik va saxovat ramzi bo‘lgan, dillarimizga quvonch, dasturxonimizga qut-baraka, oilamizga tinchlik ne’matlarini olib keluvchi Ramazon hayiti (Iyd al-Fitr) bilan samimiy muborakbod etadi!
🤲 O‘zbekistonimizni marhamatli Alloh ezgulik va shukronalik, Haq yo‘lida sobitqadamlik bilan siylasin! Orzularingiz ijobatini ziyodasi bilan tuhfa etsin! Ramazon oyining muqaddas kunlarida qilingan savob ishlaringiz, pok niyatlaringiz, ibodatlaringiz va ezgu duolaringiz ro‘yobi nasib etsin!
✨ Ramazon hayitingiz muborak bo‘lsin!
Navbatdagi ma’naviy va ma’rifiy tadbirlar “Duob” va “Vatanparvar” mahallasi fuqarolari ishtirokida boʻlib oʻtdi
O‘zbekistonimizda bag‘rikenglik va millatlararo totuvlikni targ‘ib qilish borasida doimiy ravishda keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda. Davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri sifatida do‘stlik muhitini mustahkamlash, yosh avlodni milliy va umuminsoniy qadriyatlarga hurmat ruhida tarbiyalashga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Shu munosabat bilan Dehqonobod tumanining “Duob” va “Vatanparvar” mahallalarida “Do‘stlik va hamjihatlik ulug‘langan yurt” shiori ostida bir qator madaniy-ma’rifiy va sport tadbirlari tashkil etildi. Ushbu tadbirlar orqali jamiyatda millatlararo birdamlikni mustahkamlash, turli millat vakillari o‘rtasida o‘zaro hurmat va hamjihatlik muhitini yanada rivojlantirish ko‘zda tutilgan.
Dehqonobod tumani Maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limiga qarashli 70-umumiy o‘rta ta’lim maktabida otalar yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
Tadbirda maktab direktori M. Tulayev so‘zga chiqib, ota-onalar va o‘qituvchilarga ta’lim muassasasining muhim jihatlari, tartib-qoidalari va hamkorlik masalalari haqida ma’lumot berdi. Yig‘ilish davomida maktab ichki tartib-intizomi va odob-axloq qoidalarini belgilovchi 282-sonli buyruq haqida batafsil tushuntirish berildi. Shuningdek, o‘quvchilarning yagona maktab formasi haqida 2018-yil 15-avgustda tasdiqlangan 666-sonli qaror asosida izoh berildi. Ushbu qarorga ko‘ra, barcha umumiy o‘rta ta’lim maktablarida o‘quvchilar yagona maktab formasida bo‘lishlari lozimligi ta’kidlandi.
Shuningdek, yig‘ilishda O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2012-yil 21-maydagi 139-sonli qaroriga muvofiq, maktab hududida mobil telefonlardan foydalanish tartibi bo‘yicha tushuntirishlar berildi. Ushbu qarorga ko‘ra, o‘quvchilar dars jarayonida mobil telefonlardan foydalanmasliklari lozimligi, bu esa ta’lim jarayonining samaradorligini oshirishga xizmat qilishi aytib o‘tildi.
Maktab-mahalla-oila hamkorligining ahamiyati alohida ta’kidlanib, ota-onalar bilan doimiy muloqot olib borish, farzandlar tarbiyasi va ta’lim sifati borasida birgalikda ishlash muhimligi aytildi. O‘quvchilarning odob-axloq qoidalariga rioya qilishlari, kattalarga hurmat, tengdoshlariga mehr-muruvvat bilan munosabatda bo‘lishlari, dars jarayonlariga mas’uliyat bilan yondashishlari lozimligi haqida fikr yuritildi.
Yig‘ilishda ota-onalar ham o‘z fikr-mulohazalarini bildirib, farzandlarining tarbiyasi va o‘qish jarayoniga oid savollariga javob oldilar. Maktab ma’muriyati va o‘qituvchilar tomonidan o‘quvchilarning kelajagini yanada ravnaq toptirish, ularning intellektual va ma’naviy taraqqiyotini ta’minlash uchun barcha sharoitlar yaratilayotgani ta’kidlandi.
Tadbir samarali o‘tib, ota-onalar bilan o‘zaro hamkorlik mustahkamlanishi va ta’lim-tarbiya jarayonining yanada sifatli bo‘lishiga xizmat qilishi qayd etildi.
10 last posts shown.