Ўзбекистоннинг барча транспорт турлари бўйича умумий юк ташиш ҳажмида Марказий Осиё мамлакатларининг улуши 2024 йилда 28 фоизни ташкил этди.
Расмий саҳифаларимизга обуна бўлинг👇🏼
TELEGRAM | INSTAGRAM | YOUTUBE
Joriy yilning 31-mart kuni Andijon viloyati Izbosgan tumani M.Ulug‘bek MFY hududida joylashgan “Ahmadali Xo‘ji” jome masjidi taxoratxonasida sodir bo‘lgan havo-gaz aralashmasining chaqnashi kabi ko‘ngilsiz holatlarning oldini olish maqsadida Angren shahar hududida joylashgan jome masjidlarida mutasaddi tashkilotlar tomonidan o‘rganish va profilaktika ishlari olib borilmoqda.
Бугунги кунда Ўзбекистонда Европа капиталига эга мингдан ортиқ корхона фаолият юритмоқда. 2023 йилда ЕИ билан товар айланмаси 5,8 млрд долларга етди.
Шу муносабат билан Самарқандда бўлиб ўтадиган Марказий Осиё—Европа Иттифоқи саммити Ўзбекистон учун яна бир қатор амалий фойдаларни тақдим этиши кутилмоқда.
Саммит Ўзбекистоннинг халқаро майдондаги нуфузини мустаҳкамлайди, давлатни Марказий Осиёдаги етакчи сиёсий, иқтисодий ва дипломатик марказ сифатида кўрсатади.
3-4 апрель кунлари Самарқанд шаҳрида бўлиб ўтадиган Марказий Осиё—Европа Иттифоқи саммити нафақат минтақавий, балки глобал сиёсий ва иқтисодий жараёнлар учун муҳим воқелик сифатида баҳоланмоқда.
Ушбу саммит доирасида транспорт, логистика, рақамли инфратузилма, экология, миграция, хавфсизлик, таълим ва туризм соҳаларида аниқ режалар шакллантирилиши кутилмоқда.
Транскаспий халқаро транспорт йўлагини жадал ривожлантириш, «яшил» энергетика салоҳиятини рўёбга чиқариш, таълим алмашинуви дастурларини кенгайтириш мулоқотнинг асосий масалалари бўлади.
Обуна бўлинг👉 @XABARLAR
Yig'ilishda deputatlar Angren shahar Yo‘l harakati xavfsizligi boshqarmasi boshlig‘i, katta leytenant A.Zoxidov tomonidan shaharda “Xavfsiz va ravon yo‘l” umummilliy dasturi, avtomobil yo‘llarida inson xavfsizligini ishonchli ta’minlash doirasida amalga oshirilayotgan ishlarni muhokama qilindi.
“Qamchiqavtoyo‘l IYFK” DM 537-yo‘l bo‘limi boshlig‘i B.Shomurodov tomonidan “Qamchiqavtoyo‘l IYFK” DM 537-yo‘l bo‘limi tasarrufida bo‘lgan yo‘llarda 2025-yilning 2-choragida  joriy ta’mirlash ishlari amalga oshirish rejalashtirilgan ishlari tinglanib, takliflar berildi.
Muhokama natijasiga ko'ra tegishli ushbu muammolarga ijobiy yechim topish maqsadida yuqori turuvchi tashkilotlarga ma'lumotlar Kengash tomonidan yuborilishiga kelishib olindi.