Бухоролик шифокорларнинг Хўжайли туманидаги тиббий фаолияти давом этмоқда
Хўжайли туманида тиббий хизмат кўрсатиш сифатини ошириш ва аҳоли саломатлигини яхшилаш мақсадида Бухоро вилоятидан тажрибали мутахассислар жалб этилди. Хусусан, 24 нафар шифокор ҳамда 6 нафар бош ҳамширадан иборат гуруҳ туман кўп тармоқли марказий поликлиникасининг 3-филиалида ўз фаолиятини бошлади🗣️
Тиббий кўриклар ва мобил хизматлар
Мутахассислар томонидан аҳолига замонавий тиббий хизмат кўрсатиш мақсадида мобил офтальмологик поликлиника, “Ўпка саломатлиги” мобил автомашинаси, шунингдек, УЗИ, ЭКГ ва лаборатор текширувлар ташкил этилди.
Шифокорлар 3 та ишчи гуруҳга бўлинди:
✅1-гуруҳ – 14 нафар мутахассис иштирокида 670 нафар аҳолини тиббий кўрикдан ўтказди. Улардан 187 нафар фуқарога амбулатор шароитда, 77 нафарга эса туман шифохонасида стационар шароитда даволаниш учун тавсиялар берилди. Шунингдек, 5 нафар бемор жарроҳлик амалиётига йўналтирилди
✅2-гуруҳ – 6 нафар бош ҳамшира иштирокида соғлом турмуш тарзи ва тўғри овқатланиш бўйича тарғибот ишлари олиб борди. Ушбу гуруҳ аҳоли хонадонларига чиқиб, тиббий маслаҳатлар беришди.
✅3-гуруҳ – вилоятдаги энг тажрибали 6 нафар хирург-мутахассислар томонидан туман марказий касалхонасида жарроҳлик амалиётлари бажарилди.
Ушбу тиббий ташриф давомида маҳаллий аҳолининг саломатлигига оид муаммолар аниқланиб, уларнинг самарали даволаниши учун барча шароитлар яратилди. Шу билан бирга, Бухоро вилояти мутахассисларининг тажрибаси Хўжайли туманидаги тиббий хизмат сифатини янада оширишга хизмат қилади
Бундай ҳамкорликдаги лойиҳалар келгусида ҳам давом эттирилиши режалаштирилган бўлиб, аҳолининг тиббий хизматдан мамнун бўлиши ва соғлиғининг яхшиланиши мақсад қилинган.