EP: "Mahallamizdagi chiqindi va infratuzilma muammolari"
"Assalomu alaykum, Eltuz!
Men Toshkent viloyati, Zangiota tumani, Nihol mahallasidan yozmoqdaman. Bizning mahallamizda chiqindi masalasi juda og‘ir ahvolda, odamlar qayerga murojaat qilishni ham bilmaydi.
Ikki yil oldin chiqindi xizmati bir yil davomida ko‘rsatilmagan bo‘lsa-da, hisob yopilmagani sababli qarzdorlik yozilib, aholiga to‘latilgan. Bu muammo bo‘yicha harakat qildik, lekin sudga yo‘naltirishdi va oxir-oqibat oddiy xalqning o‘ziga bu qarz to‘latildi.
2024-yilning oktyabr, noyabr, dekabr va yanvar oylarida xizmat ko‘rsatilmagan. Shu bois, mahalla aholisi o‘z hisobidan maxsus mashina chaqirtirib, chiqindini pul evaziga olib ketishga majbur bo‘ldi. Fevral oyidan esa chiqindi xizmati qayta paydo bo‘ldi, ammo to‘rt oy davomida ko‘rsatilmagan xizmat uchun ham qarzdorlik hisobga qo‘shilgan. Bunga e’tiroz bildirsak, "qaytariladi" deyishdi, biroq kecha MIB orqali majburiy undirish boshlangani haqida xabar keldi.
Bu xizmat bizga kerak emas edi, agar yo‘lga qo‘yilgan bo‘lsa, uning nazorati ham tashkil etilishi kerak emasmi? Mahalla raisiga murojaat qilsak, bizni eshitmaydi, muammolarni hal qilish o‘rniga e’tibor bermaydi.
Hozirgi kunda chiqindi uchun Toshkent viloyatida har bir kishidan 6 700 yoki 7 700 so‘m olinmoqda. Lekin biz qayerga murojaat qilishni ham bilmaymiz. Viloyat rahbari, bosh vazir, tegishli vazirliklar qayerda? Nega xalq ustidan kulib, chiqindi masalasini hal qilmasdan turib, bizdan pul undirmoqdasizlar? MIBga topshirilgan ushbu qarzlar qaytarilsin, xizmat ko‘rsatilmagan oylar uchun to‘lovni talab qilish adolatsizlikdir.
Bundan tashqari, mahallamizdagi trotuarlar ikki yil oldin suv quvuri yotqizish maqsadida buzib tashlangan. Ammo na suv keldi, na trotuarlar tiklandi. Hech kimning bu masalaga ishi yo‘q. Nahotki biz bunchalik beparvo bo‘lib qoldik? Yoki yuqoridagi amaldorlar bunga ko‘z yumishyaptimi? Kimdir davlat mablag‘ini olib, "suv quvuri o‘tkazamiz" deb yo‘llarni buzdi-yu, hech narsa qilmasdan ketdi. Natijada esa yana oddiy xalq loy kechib yurishga majbur bo‘ldi. Oldingi holati bundan yaxshiroq edi!
Tegishli idoralar bu masalaga jiddiy e’tibor qaratib, chiqindi va infratuzilma muammolarini hal qilishi shart!"
@eltuzportali -
muammolar yechimi!