Mirishkordagi ishlar farovonlik sarimi yoki noroziliklar sarimi?
O‘zbekistonda aholi turmush darajasini yanada yaxshilash maqsadida "Farovonlik sari" loyihasi amalga oshirilayotgani barchaga ma’lum. Ushbu loyiha doirasida mahallalarni obod qilish maqsadida davlat byudjeti mablag‘laridan milliardlab pullar sarflanmoqda. Buning uchun Prezidentga rahmat. Ammo ming afsuslar bo‘lsinki davlatimiz rahbari tomonidan aholi uchun qilinayotgan ushbu ezgu ishlarni Mirishkor tumanidagi ayrim quruvchi firmalar chippakka chiqarayotgani achinarli hol. Tumandagi Guliston qishloq fuqarolar yig‘ini hududidagi ariqlarni betonlashtirish ishlari davomida tanish-bilishchilik va korrupsion holatlar aholi kayfiyatiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda. Ushbu quruvchi firma mas’ullarini cho‘ntagiga kimdir soqqacha bersa o‘shani ko‘chasi va hovlisini birinchi bo‘lib betonlab "halollab" ketishmoqda. Tanish-bilishi yo‘q va firma mas’ulini cho‘ntagiga pul tiqmagan oddiy insonlarni ishi qo‘l o‘chida amalga oshirilmoqda.
Ushbu holatlarga biz qishloq odamlari tuman hokimligidan va boshqa mas’ullardan qat’iy chora ko‘rilishini so‘raymiz.
@eltuzportali - muammolar yechimi!
"Toshkent shahar Yakkasaroy tumani 144-maktabning orqa tomoniga sinflar yetishmasligi bahonasi bilan yangi, 4 qavatli, 40 ta sinfga mo‘ljallangan bino 2024 yilda qurildi. Biroq, hozirgi kungacha ushbu yangi binoga o‘quvchilar ko‘chirilmagan.
Yangi binodan sinflar ajratilib, ota-onalardan pul yig‘ilib sinflar jihozlandi, stendlar o‘rnatildi. Hozirda esa o‘quvchilar eski binoda sinflar yetishmovchiligi sabab ikki smenada o‘qishga majbur bo‘lmoqda. Yangi binoga esa atigi 3 ta sinf ko‘chirilgan, ular oddiy sinflar emas, balki pullik (kommersiya) sinflar. Ya’ni, 40 ta sinfga mo‘ljallangan yangi binoda faqat pullik sinflar tahsil olmoqda.
Maktab direktoridan nima uchun barcha o‘quvchilar yangi binoga ko‘chirilmaganligi so‘ralganida, hokimiyat ruxsat bermaganligi vaj qilib ko‘rsatilmoqda. Oddiy sinflarga ruxsat yo‘q-u, pullik sinflarga ruxsat bor – bu nimani anglatadi?
Endi o‘rta maktablar ham sotilib, pullik bo‘ladimi? Nega vazirlik buni nazorat qilmaydi? Hokimiyatning bunga qanday aloqasi bor? Nega yosh avlod ongida "pullik" va "pulsiz" tushunchalari shakllantirilmoqda? Shu bizning ta’lim tizimimizmi?"
"Assalomu alaykum, hurmatli admin.
Biz, Namangan viloyati, Pop tumani "Pilol" MFY aholisi nomidan juda qattiq iltimos bilan murojaat qilmoqdamiz. Bizning MFY hududida 300 ta xonadon bor. Ochiq byudjet orqali yo‘lni ta’mirlashga hech qachon g‘olib bo‘lolmayapmiz, chunki aholisi juda oz.
Sizdan iltimos, hokimiyat tomonidan bizning yo‘llarimizni asfaltlab berishda yordam bering. Tumandagi ba’zi markaziy ko‘chalar tuman hokimining tashabbusi bilan byudjet hisobidan asfaltlanmoqda. Bizning qishloq mahalla ko‘chalari esa juda yomon ahvolda.
Qishda loy, yozda tuproq chang bo‘lib ketadi. Ko‘chalarda yurish keksalar va bolalar uchun juda qiyin bo‘lib qoldi. Shuning uchun sizlarga murojaat qilmoqdamiz – iltimos, Pilol MFY ko‘chasini asfaltlab berishsin!"
EP: Jizzax viloyati G‘allaorol tumani maktab pedagoglarining murojaati
"Assalomu alaykum, hurmatli Eltuz jamoasi.
Biz, Jizzax viloyati G‘allaorol tumani umumiy o‘rta ta’lim maktabi pedagoglari, o‘zimizni qiynayotgan muammo yuzasidan murojaat qilmoqchimiz.
Bundan to‘rt oy oldin bizga moddiy yordam berish to‘g‘risida maktab direktori buyrug‘i va G‘allaorol tuman Adliya bo‘limining tegishli buyrug‘i chiqarilgan edi. Biroq, bugalteriya tomonidan hisob-kitob ishlari hali-hanuz amalga oshirilmagan. Ular turli bahonalar bilan mablag‘ ajratishni rad etib kelishmoqda.
Oylik maoshimiz ro‘zg‘orimizdan ortmayapti, o‘z sog‘lig‘imizni tiklash uchun esa ko‘pchiligimiz qarz olib davolanmoqdamiz.
Shu sababli, biz huquqni muhofaza qiluvchi idoralar ushbu shikoyatimizni tezroq ko‘rib chiqib, amaliy yordam ko‘rsatishini so‘rab qolamiz."
EP: Andijon viloyati Jalaquduq tumani aholisi murojaati
"Assalomu alaykum, Eltuz portali.
Biz, Andijon viloyati Jalaquduq tumani Qilichmozor mahalla fuqarolar yig‘ini aholisi, muhim masalada murojaat qilmoqchimiz. Sizlar orqali tegishli tashkilotlarga yetib borishiga umid qilamiz.
Mahallamiz Andijon Tezkor Tozalik MCHJ bilan qattiq chiqindilarni olib chiqib ketish bo‘yicha shartnoma tuzgan ekan. Biroq hech bir xonadonda ushbu shartnomaning nusxasi mavjud emas. Shunga qaramay, bizga qarzdorlik yozib kelinadi va uni to‘lashga majbur bo‘lamiz.
Shuningdek, ko‘rsatilayotgan xizmat sifati juda yomon. Chiqindilarni olib ketish muddati noaniq — ba’zan oylar davomida umuman kelishmaydi, ba’zan esa faqat bizning murojaatlarimizdan so‘ng harakat qilishadi. Shunga qaramay, qarzdorlik to‘liq oy uchun hisoblanadi. Masalan, mart oyida ayrim ko‘chalarga umuman chiqindilarni olib ketish uchun kelishmadi.
Yangi qonunga ko‘ra, chiqindidan qarzdorlik mavjud bo‘lsa, elektr energiyasi uchun to‘lov qabul qilinmaydi. Bu esa aholining katta qismini elektrsiz qoldirishi yoki majburan nohaq qarzni to‘lashga majbur qilishi mumkin.
Shu sababli, biz Bosh prokuraturadan va Iste’molchilar huquqlarini himoya qilish tashkilotidan ushbu muammoni nazoratga olishlarini, aholi manfaatlarini himoya qilishlarini so‘rab qolamiz."
EP: "Mahallamizdagi chiqindi va infratuzilma muammolari"
"Assalomu alaykum, Eltuz!
Men Toshkent viloyati, Zangiota tumani, Nihol mahallasidan yozmoqdaman. Bizning mahallamizda chiqindi masalasi juda og‘ir ahvolda, odamlar qayerga murojaat qilishni ham bilmaydi.
Ikki yil oldin chiqindi xizmati bir yil davomida ko‘rsatilmagan bo‘lsa-da, hisob yopilmagani sababli qarzdorlik yozilib, aholiga to‘latilgan. Bu muammo bo‘yicha harakat qildik, lekin sudga yo‘naltirishdi va oxir-oqibat oddiy xalqning o‘ziga bu qarz to‘latildi.
2024-yilning oktyabr, noyabr, dekabr va yanvar oylarida xizmat ko‘rsatilmagan. Shu bois, mahalla aholisi o‘z hisobidan maxsus mashina chaqirtirib, chiqindini pul evaziga olib ketishga majbur bo‘ldi. Fevral oyidan esa chiqindi xizmati qayta paydo bo‘ldi, ammo to‘rt oy davomida ko‘rsatilmagan xizmat uchun ham qarzdorlik hisobga qo‘shilgan. Bunga e’tiroz bildirsak, "qaytariladi" deyishdi, biroq kecha MIB orqali majburiy undirish boshlangani haqida xabar keldi.
Bu xizmat bizga kerak emas edi, agar yo‘lga qo‘yilgan bo‘lsa, uning nazorati ham tashkil etilishi kerak emasmi? Mahalla raisiga murojaat qilsak, bizni eshitmaydi, muammolarni hal qilish o‘rniga e’tibor bermaydi.
Hozirgi kunda chiqindi uchun Toshkent viloyatida har bir kishidan 6 700 yoki 7 700 so‘m olinmoqda. Lekin biz qayerga murojaat qilishni ham bilmaymiz. Viloyat rahbari, bosh vazir, tegishli vazirliklar qayerda? Nega xalq ustidan kulib, chiqindi masalasini hal qilmasdan turib, bizdan pul undirmoqdasizlar? MIBga topshirilgan ushbu qarzlar qaytarilsin, xizmat ko‘rsatilmagan oylar uchun to‘lovni talab qilish adolatsizlikdir.
Bundan tashqari, mahallamizdagi trotuarlar ikki yil oldin suv quvuri yotqizish maqsadida buzib tashlangan. Ammo na suv keldi, na trotuarlar tiklandi. Hech kimning bu masalaga ishi yo‘q. Nahotki biz bunchalik beparvo bo‘lib qoldik? Yoki yuqoridagi amaldorlar bunga ko‘z yumishyaptimi? Kimdir davlat mablag‘ini olib, "suv quvuri o‘tkazamiz" deb yo‘llarni buzdi-yu, hech narsa qilmasdan ketdi. Natijada esa yana oddiy xalq loy kechib yurishga majbur bo‘ldi. Oldingi holati bundan yaxshiroq edi!
Tegishli idoralar bu masalaga jiddiy e’tibor qaratib, chiqindi va infratuzilma muammolarini hal qilishi shart!"
EP: “Zovurdagi badbo‘y suvdan aholi aziyat chekyapti”
“Samarqand viloyati Kattaqo‘rg‘on shahri Buxoro ko‘chasidan o‘tgan zovurdan chidab bo‘lmas darajada badbo‘y hidli suv oqishi davom etmoqda. Mahalliy aholi havo isigani sari nafas olishga qiynalyapmiz. Ayniqsa, bolalar yo‘taldan aziyat chekyapti. Shahar ekologiya va sanitariya idoralariga murojaatlarimizdan foyda bo‘lmadi. Yuqori turuvchi tashkilotlardan yordam so‘raymiz”.
EP: “Mayli, quyosh paneli qo‘yamiz, lekin kredit ololmayapmiz”
“Samarqand viloyati Payariq tumani Xo‘ja Ismoil mahallasidan yozmoqdamiz. Bizdan quyosh paneli qo‘yish talab qilindi. Xo‘p, qo‘ydiramiz desak ham, chirog‘imizni ogohlantirishsiz o‘chirib ketishdi. Nomimizga kredit chiqmayapti, chunki boshqa kreditimiz bor. 25 million so‘m ekan. Nima qilishni bilmay qoldik. Holat yuzasidan ko‘mak so‘raymiz”.
EP: Shovotdagi sifatsiz "Open Byudjet" ta’miri!
"Shovot tumani, Guliston mahallasida "Open Byudjet" dasturi doirasida aholi katta harakat bilan ovoz yig‘ib, ko‘chasini ta’mirlatgan edi. Biroq, oradan ikki yil o‘tmay, yo‘l abgor holatga kelib qoldi.
Afsuski, bunday sifatsiz qurilishlarni nazorat qilishi kerak bo‘lgan tashkilotlar o‘z ishini eplab bajara olmayapti. Natijada esa oddiy xalq aziyat chekmoqda.
Tegishli idoralar bu masalaga e’tibor qaratib, yo‘l sifatiga javobgarlarni aniqlashi va muammoni bartaraf etishi kerak!"
EP: Sho‘rchi tumanidagi 13-maktab o‘qituvchilari majburiy ushlanmalardan norozi
"Assalomu alaykum!
Men ushbu murojaatni Sho‘rchi tumanidagi 13-maktab jamoasi nomidan yo‘llayapman. Biz, o‘qituvchilar, oylik maoshlarimizdan noqonuniy ushlanmalarga qarshimiz.
Maktabimiz direktori Choriyev Abduxoliq yanvar oyida obuna bahonasida 50 ming so‘m, fevral oyida esa "Viloyatdan tekshirish bor" degan sabab bilan 100 ming so‘m pulni majburiy tarzda ushlab qoldi. Shuncha vaqt o‘tsa ham, hech qanday tekshirish kelgani yo‘q.
Savol tug‘iladi: qachongacha rahbarlar o‘qituvchilarning oyligini turli bahonalar bilan ushlab qolaveradi?
Biz murojaatimiz tegishli tashkilotlarga yetib borishini va maktab rahbari A. Choriyevga qonuniy chora ko‘rilishini so‘raymiz."
EP: Andijon eski shahar dehqon bozoriga kirish muammosi
Andijon eski shahar dehqon bozoriga kirish juda qiyinlashib ketdi. Yaqinda yo‘llar o‘rtasiga to‘siqlar qo‘yildi, eski shahar Xalq banki yonidagi qayrilish joyi ham yopildi. Hozirda qayrilish uchun svetofordan o‘tish kerak bo‘lib, bu esa tirbandlikni kuchaytirmoqda.
Bizdan iltimos – yo‘lni avvalgi holatiga qaytarib qo‘ying! Yo‘llar ko‘p deyilishi mumkin, lekin insonlar uchun qulaylik yaratish kerak. Bozorga kirish muammosi sababli savdo ham zaiflashgan. Xaridorlar mashinalarini qo‘yish uchun yetarli joy topa olmayapti.
Yo‘l bo‘yiga mashinalar qo‘yilsa, jarima solinadi. Eski shahar dehqon bozorida maxsus avtoturargoh (stoyanka) bor, lekin uni boshqalar foydalana olmayapti. Bu stoyanka kimgadir tegishlimi yoki kimdir uni sotib olganmi?"
EP: G‘ijduvonda 10 kundan buyon ichimlik suvi yo‘q!
Assalomu alaykum, Eltuz kanali a’zolari!
Buxoro viloyati, G‘ijduvon tumani, Jog‘ari QFY, Shohanbek qishlog‘ida 11-mart kunidan buyon ichimlik suvi o‘chirilgan. Mahalliy aholining aytishicha, kimlardir qarzdorligi sababli butun qishloq suv ta’minotisiz qolgan.
Ro‘za oyida odamlarni suvsizlikka mahkum qilish to‘g‘rimi? Kimga murojaat qilish kerak?
Istagan paytida suvni o‘chirib, istagan paytida yoqish odatiy holga aylangan. 10 kundan oshdi, hali ham suv yo‘q. Aholi boshqa ko‘chalardan suv tashib kelishga majbur bo‘lmoqda.
Tegishli tashkilotlar bu muammoni hal qilib bera oladimi?"
EP: Xatirchi tumanidagi yo‘llar ahvoli og‘ir
Biz Navoiy viloyati, Xatirchi tumani, Xo‘jaqulobod MFY, Tep qishlog‘idan murojaat qilmoqdamiz. Ko‘rib turganingizdek, ko‘chamizning ahvoli og‘ir. Qishda – loy, balchiq, yozda esa chang-to‘zon bo‘lib ketadi. Afsuski, shu paytgacha biror mutasaddi bu masalaga e’tibor qaratgani yo‘q.
Mazkur yo‘l 73-sonli maktab va Xo‘jaqul Eshon bobo qabristoniga olib boradigan asosiy ko‘cha hisoblanadi. Farzandlarimiz maktabga qatnab, kiyim-kechaklari, hatto oyoq kiyimining ichigacha tuproq va changga belanadi. Hattoki, bu ko‘chadan qabristonga mayit ham olib borish qiyinlashib qoldi – yo‘lning og‘irligi tufayli marhumni olib borish jarayonida juda noqulay holatlar yuzaga kelmoqda.
Bundan tashqari, sim yog‘ochlar qo‘yilganiga ikki yil bo‘ldi, biroq hanuzgacha yopiq kabel tortilmadi. Tumandagi mutasaddilarga bir necha bor murojaat qildik, lekin natija yo‘q.
Iltimos, shu masalada yordam bersangiz, aholi juda qiynalib ketdi."
"Assalomu alaykum, hurmatli "Eltuz" jamoasi!
Hali-hanuz Surxandaryo viloyati, Sherobod tumanida mahalla yettiligi (mahalla 7-ligi) bo‘yicha soliq tushumlari yig‘ish masalasi dam olish kunlari ham rejali tartibda davom ettirilmoqda.
Mahalla yettiligi faqat soliq tushumlari bilan shug‘ullanish uchun tashkil etilmagan-ku! Biroq har kuni ertalab Zoom platformasi orqali soliq tushumlari bo‘yicha majlis o‘tkazilmoqda, natijada mahalla xodimlari o‘zining asosiy funksional vazifalarini bajarishga vaqt topolmayapti.
Ushbu holat yuzasidan tegishli chora ko‘rilishini so‘raymiz!"
EP: "Assalomu alaykum!
Men, Paxtaobod tumani Qoraqo‘rg‘on MFY 21-maktabining o‘qituvchilari nomidan, maktabimiz rahbariyati tomonidan noqonuniy pul yig‘ilayotgani haqida shikoyat qilmoqchiman.
2025-yil mart oyida maktab direktori barcha o‘qituvchilardan 200 000 so‘mdan pul yig‘ishni talab qildi. Ushbu mablag‘ to‘rt nafar o‘quvchini oliygohga navbatdan tashqari kiritish uchun yig‘ilayotgani aytilgan.
Ota-onasi imkoniyati bo‘lmagan o‘quvchining oliygohga kirishi uchun biz o‘qituvchilar pul berishimiz shart emas! Bu noqonuniy to‘lov ekanini bildirganimizda ham, baribir to‘lash majburiy ekani ta’kidlandi.
O‘zbekiston Respublikasining amaldagi qonunlariga ko‘ra, majburiy pul yig‘imlari taqiqlangan. Shu sababli, ushbu holat bo‘yicha tekshiruv o‘tkazishingizni va noqonuniy yig‘imlarni to‘xtatishingizni so‘raymiz.
Rasmiy munosabat kutib qolamiz."
EP: Assalomu alaykum, hurmatli admin!
Yaxshimisiz? Sizdan iltimosim – murojaatim tegishli mas’ullarga yetib borishida amaliy yordam berishingizni so‘rayman.
Samarqand viloyati, Payariq tumani, Sarbozor mahallasida mening bobom – Musurmon yashab, urush qatnashchisi sifatida xizmat qilgan va urushda halok bo‘lgan. Men hozirda Toshkent shahrida yashayman. Bugun farzandlarim bilan bobomni yodga olib, Xotira maydoniga gul qo‘yish maqsadida bordik, ammo afsuski, milliy boyligimiz va madaniy merosimiz bo‘lgan ushbu Xotira maydoni bir guruh fuqarolar tomonidan talon-toroj qilinib, yeri egallab olinmoqda.
Ming afsuski, men va farzandlarim bugun Xotira maydoniga kira olmadik! Chunki mahalliy aholi Xotira maydonining yerini o‘zboshimchalik bilan egallab, talon-toroj qilmoqda.
Hurmatli mas’ullar!
Iltimos, madaniy merosimizni joyiga qaytaring! Xalq merosini oyoq osti qilayotgan shaxslar ustidan qonuniy chora ko‘rilishini talab qilamiz!"