☑️Кредитнинг максимал миқдори:
▪️Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятлар учун – 330 млн. сўм
▪️Тошкент шаҳри учун – 420 млн. сўм
Ипотека кредитини субсидия асосида расмийлаштириш учун Халқ банкига мурожаат қилишингиз мумкин.
☝️🏻Халқ банкининг ипотека кредити билан кўп қаватли уйдан хонадон харид қилсангиз, уй-жой гаров суғуртасига харажат қилмайсиз.
Бу хабарни уй олиш истагидаги яқинларингизга юбориб қўйинг.
🏦АСАКАБАНК – КОРРУПЦИЯГА ҚАРШИ МУРОСАСИЗ КУРАШДА ФАОЛ ҚАДАМЛАР!
"Асакабанк" АЖ Бош офиси Комплаенс назорат департаменти томонидан 19-20 март кунлари Наманган банк хизматлари марказида "АСАКАБАНКДА КОРРУПЦИЯГА ҚАРШИ МУРОСАСИЗ КУРАШ – ТОЗА БИЗНЕС ВА ИШОНЧЛИ МОЛИЯВИЙ МУҲИТ ЙЎЛИДА" мавзусида амалий чора-тадбирлар ўтказилди.
☑️Тадбир давомида:
▪️Коррупцияга қарши курашиш механизмлари муҳокама қилинди;
▪️Ходимларнинг масъулиятини ошириш бўйича амалий тавсиялар берилди;
▪️Коррупцияга қарши ҳуқуқий асослар бўйича маълумотлар тақдим этилди.
Тадбирда Наманган шаҳар прокуратураси ҳамда Марказий банк масъул ходимлари иштирокида банкда очиқлик ва шаффофликни таъминлаш масалалари муҳокама қилинди.
Бундан ташқари, Наманган вилоятидаги махалла банкирлари фаолиятини ўрганиш мақсадида жойига чиқиб, уларга коррупцияга қарши курашиш ва унинг олдини олиш ҳамда Асакабанк томонидан коррупцияга қарши курашишга оид ҳужжатлар жамланмасидан иборат қўлланмалар тақдим этилиб, тегишли тушунтиришлар берилди.
МИКРОКРЕДИТБАНКДА ХОТИН-ҚИЗЛАР ТАДБИРКОРЛИГИ УЧУН КРЕДИТЛАРНИНГ ФОИЗЛАРИ ТУШИРИЛДИ
🇺🇿Президентимиз томонидан Халқаро хотин-қизлар кунига бағишлаб ўтказилган байрам тадбирида берилган топшириқлар ижроси доирасида Микрокредитбанкда хотин-қизлар учун имтиёзли кредитлар ажратиш шартлари ўзгартирилди.
☑️Асосий ўзгаришлар:
▪️"Ҳамроҳ" кредити ставкаси 3 фоизга; Батафсил
▪️Аёллар раҳбарлигидаги тадбиркорлик субъектлари ва камида 3 та хотин-қизни иш билан таъминлаган бизнеслар учун 300 млн сўмгача кредит ставкалари 2 фоизга; Батафсил.
▪️"Водий тадбиркор аёли" кредити доирасида 5 та хотин-қизни иш билан таъминлаган тадбиркорлар учун фоиз ставкалари 1 фоизга; Батафсил.
▪️"Истиқболли аёл" кредити ҳам 1 фоизга ТУШИРИЛДИ! Батафсил.
​​Ҳафталик дайжест.
Банк тизими ҳафталик (10 - 23 март) янгиликлари.
☑️Марказий банк асосий ставкани 0.5 фоиз ошириб, йиллик 14 фоиз этиб белгилади. Батафсил.
☑️Халқбанки балансидаги нотурар жой объектларини e-auksion орқали сотувга қўйганини маълум қилди. Батафсил. Банк шунингдек 20 йилгача муддатга ипотека кредит таклиф этди. Бошланғич тўлов 15%дан бошлаб, фоизи 17%дан бошлаб.
☑️Анорбанк юридик шахс ва ЯТТлар учун онлайн депозитларни таклиф этди. Энг кам миқдори 1 млн сўм ёки 100$. Фоизи сўмда 18%, валютада 5%гача.
☑️Ўзсаноатқурилишбанк бизнес учун автокредит таклиф этди. Миқдори 500 минг АҚШ долларигача, муддати 48 ойгача, имтиёзли давр 6 ой.
☑️Туронбанк бизнес учун "Turon Qulay 2.0" кредитини таклиф этди. Муддати 12 ой бўлганда 23%, 18 ой бўлганда 24%. Миқдори 3 млрд сўмгача. Банк шунингдек, ипотека кредитларини ҳам таклиф этди. Батафсил.
☑️Ориент финанс банк «Бепул ой — 2.0» микроқарзини таклиф этди. Дастлабки 30 кун фоизсиз, кейинги ойдан бошлаб 29%.Миқдори 50 млн сўмгача, муддати 12 ой.
☑️Асакабанк BI Group уйлари учун ипотека кредит таклиф этди. Муддати 10 йилгача, бошланғич тўлов 25%.
☑️Ўзмиллийбанк 100 млн сўмгача микроқарз таклиф этди. Фоизи 26%, муддати 36 ойгача.
☑️Трастбанк Халқаро Ислом савдо-молия корпорацияси билан 20 млн АҚШ доллари миқдорида келишув имзолади. Батафсил.
☑️Смартбанк тадбиркорлар учун муддатли тўлов дастурини таклиф этди. Миқдори 5 млрд сўмгача, муддати 24 ойгача.
☑️Азия аллинас банк "Маҳалла фаровонлиги" микроқарзини таклиф этди. Миқдори 50 млн сўмгача, муддати 5 йилгача, фоизи 24%.
☑️АлоқаБанк автокредит таклиф этди. Муддати 60 ойгача, имтиёзли давр 3 ойгача, фоизи 25%дан бошлаб.
☑️МКБанк "Универсал" омонатини таклиф этди. Фоизи 21%, муддати 11-24 ой, энг кам миқдори100 минг сўм.
☑️Тенге Банк Қозоғистон Halyk Bank карталарига комиссиясиз ўтказмаларни таклиф этди. Шунингдек, банк 4%ли валюта омонатини таклиф этди. Муддати 6 ой, минимал миқдори 100$.
☑️Hamkorbank янги уй-жой харид қилиш учун ипотека кредит таклиф этди. Миқдори 420 млн сўмгача, муддати 20 йилгача, фоизи 16,5%, бошланғич тўлов 15%дан.
☑️Октобанк TIME журнали саҳифаларида банк ҳақида мақола чоп этилганини маълум қилди.
☑️Бизнесни ривожлантириш банки Франциянинг тараққиёт агентлиги билан 30 млн Евро ва Union of Arab and French Banks билан20 млн Евро миқдоридаги ҳамкорлик келишувларини имзолади.
☑️Инфин банк "Инфин Насия" картасини таклиф этди. Муддати 5 йил, миқдори 100 млн сўмгача, муддати 12 ой, тикланадиган муддати 48 ой.
☑️Ипотека-банк давлат хизматчилари учун микроқарз таклиф этди. Фоизи 24%дан бошланади, муддати 5 йилгача.
☑️Агробанк саёҳатлар учун кредит карта таклиф этди. Миқдори 100 млн сўмгача, муддати 4 йилгача, фоизи 27%дан бошлаб.
☑️Универсалбанк иккиламчи бозор учун автокредит таклиф этди. Муддати 36 ойгача, бошланғич тўлов автомобил нарҳининг 36 фоизи.
☑️Гарантбанк ўзини ўзи банд қилган фуқаролар учун 300 млн сўмгача "Фаровонлик" микрокредитини таклиф этди. Фоизи 30%, муддати 36 ойгача.
☑️Пойтахтбанк жорий йил 10 апрелгача 100 млн сўмгача "Наврўз" микроқарзини таклиф этди. Муддати 36 ойгача, фоизи26%дан бошланади.
☑️Қуйидаги банклар ишга таклиф этди:
▪️МКБанк;
▪️Ўзмиллийбанк;
▪️Анорбанк.
☑️Ҳафта давомида энг кўп ўқилган пост.
☑️Айни кунда мавжуд ипотека кредитлари шартларини 👉мана бу ерда👈 эълон қилдик.
☑️Камбағал оилаларга 120 млн сўмгача ипотека кредитлари ажратилиши ҳақида 👉Мана бу ерда👈 тўхталиб ўтдик.
☑️Субсидиялар ҳақида асосий саволларга жавобларни
👉мана шу ерда👈 ўқишингиз мумкин.
Хабарлар қисқа кўринишда тақдим этилди. Батафсил банкнинг ижтимоий саҳифаси ёки колл-марказидан олишингиз мумкин.
⚡️Эртага, 2025 йил 25 март куни соат 17:00да сўровнома якунланишини эслатиб ўтамиз.
Айни пайтда, энг кўп овоз Тошкент шаҳри, Самарқанд ва Сурхондарё вилоятларида. Энг кам овоз эса, Қорақалпоғистон, Тошкент ва Сирдарё вилоятларида.
Айримларда вилоятдаги банкирлар сонидан ҳам кам овоз тўпланган.
ТОМОРҚА ВА ДЕҲҚОН ХЎЖАЛИГИ ЕРЛАРИДАН ФОЙДАЛАНИШ УЧУН БИР ҚАНЧА ТУРДАГИ СУБСИДИЯЛАР АЖРАТИТИЛИШИ БЕЛГИЛАНДИ
Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирининг 2025 йил 19 мартда 89-сонли буйруғи тасдиқланиб, унга кўра, "Деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари фаолиятини қўллаб-қувватлаш жамғармаси (жамғарма) ҳисобидан молиявий ёрдамлар ажратишнинг вақтинчалик тартиби" тасдиқланган.
(Президентимизнинг ПФ-22-сонли фармонида Вазирлар Маҳкамаси бир ой муддатда бу борада низомни тасдиқлаши белгиланган. Вазирлар Маҳкамаси ушбу Низомни очиқ манбаларда эълон қилгани ҳақида ахборотга эга эмасмиз)
☑️Ушбу вақтинчалик тартибга кўра,
▪️Энг намунали ва инновацион лойиҳа учун базавий ҳисоблаш миқдори(БҲМ)нинг 100 бараваридан ошмаган миқдорда грант ажратиш тартиби;
(2025 йилда 100 та, кейинги йилларда 500 тагача рўйҳатни Кенгаш тасдиқлайди. Рўйҳат маҳалла еттилиги хатлови асосида шакллантирилади)
▪️Маҳалла хонадонларида намунали аҳоли томорқасини яратиб бериш учун БҲМнинг 100 бараваригача субсидия ажратиш тартиби;
(Маҳаллада битта хонадон танлаб олиниб, томорқаси намунавий ўқув-тажриба томорқасига айлантирилади. Жамғарма томорқани намунавий ўқув-тажриба томорқасига айлантириш мақсадида сарфланадиган маблағларни "Камбағаллик ва бандлик соҳасида лойиҳаларни бошқариш маркази" МЧЖ билан тўғридан-тўғри шартнома тузган ҳолда тўловларни амалга оширади. Шундай ваколати борми Вазирликни!)
▪️Деҳқон хўжалигининг ерларида намунавий ўқув-тажриба ер майдонларини ташкил этиш билан боғлиқ харажатларни қоплаш учун БҲМнинг 200 бараваригача миқдорда субсидия ажратиш тартиби;
(Деҳқон хўжаликлари ерлари намунавий ўқув-тажриба ер майдонига айлантирилади. Жамғарма деҳқон хўжаликлари ерларини намунавий ўқув-тажриба ер майдонига айлантириш мақсадида сарфланадиган маблағларни "Камбағаллик ва бандлик соҳасида лойиҳаларни бошқариш маркази" МЧЖ билан тўғридан-тўғри шартнома тузган ҳолда тўловларни амалга оширади. Шундай ваколати борми Вазирликни!)
▪️Уста деҳқонлар томонидан қисқа муддатли ўқув курсларини ташкил этиш билан боғлиқ харажатларни қоплаш мақсадида ҳар бир курс учун субсидия ажратиш тартиби;
(Маҳалла еттилиги юқори даромад олаётган уста деҳқонларга ҳар бир ўқув курсда камида 15 нафар тингловчиларни жамлаб ўқув курсларини ташкиллайди. Бунинг учун БҲМнинг 15 баравари миқдорида субсидия ажратилади. Маблағ уста-деҳқоннинг пластик картасига ўтказиб берилади)
▪️Камбағал оила хонадони кўча ва ички томорқасини узумчилик (ток сўриси) ташкил этиш билан боғлиқ харажатларни қоплаш учун субсидия ажратиш тартиби;
(Маҳалла еттилиги талабгорлар рўйҳатини шакллантиради ва БҲМнинг 20 баравари миқдорида субсидия тўланади. Маблағ узумчилик ўрнатиб берувчи ташкилот ва камбағал оила аъзоси ўртасида шартномага асосан ўша ташкилотга ўтказиб берилади)
▪️Маҳалладаги 50 фоиз хонадонларнинг томорқасида экспортбоп маҳсулот етиштиришни йўлга қўйиб берган уста-деҳқонларга 100 млн сўмгача субсидия ажратиш тартиби;
(300 тадан кам хонадони бўлган маҳаллаларнинг 50 фоизи учун 50 млн сўм, 300 тадан 500 тагача бўлса 75 млн сўм, 500 та ортиқ бўлганда 100 млн сўмгача субсидия ажратилади. Маблағ уста-деҳқоннинг пластик картасига ўтказиб берилади)
▪️Қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштириш, уларни қайта ишлаш, қуритиш, сақлаш ва қадоқлаш лойиҳалари учун кредит ажратиш тартиби;
(Ҳоким ёрдамчисига мурожаат қилинади, маҳалла еттилиги коллегиал қарор қабул қилади. Тегишли тижорат банки 2 йилгача имтиёзли давр билан 7 йилгача муддатга асосий ставкадан 4 фоизлик пункт юқори ставкада БҲМнинг 2500 бараваригача кредит ажратади.)
▪️Аҳоли томорқалари ва ижара ерларида ихчам музлаткичли омборхоналар, қадоқлаш, қуритиш ва қайта ишлаш ускуналари, тайёр ҳолдаги иссиқхоналарни лизинг (молиявий ижара)га бериш тартиблари белгиланди.
(Ҳоким ёрдамчисига мурожаат қилинади, Маҳалла еттилиги коллегиал қарор қабул қилади. "Камбағаллик ва бандлик соҳасида лойиҳаларни бошқариш маркази" МЧЖ 24 ойлик имтиёзли давр билан 5 йилда бўлиб тўлаш шарти асосида асосий ставкадан 4 фоиз юқори ставкада БҲМнинг 1000 бараваригача лизинг ажратилади)
Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги тузилмасида "Томорқа ер эгалари ва деҳқон хўжаликлари ерларидан самарали фойдаланишни ташкил этиш бошқармаси" ва "Деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгаларини қўллаб-қувватлаш жамғармасини мувофиқлаштириш бўлими" ташкил этилди.
Ўша гап...
#Бизга_ёзишмоқда (@bankirmanbot)
ТАШҚИ КЎРИНИШИГА ҚАРАБ МУОМАЛА ҚИЛИШДИ
Мени исмим У.Р.М., Фарғона вилояти, Қўқон шахариданман. Сизга 20 март куни Капиталбанк Қўқон филиалида бўган жуда бир кўнгилсиз холатни ёзмоқчиман.
2025 йил 20 март (иш) куни соат 14:10 атрофи Капиталбанк Қўқон филиалига 2 та 50 грамлик қуйма тилло олиш учун бордим. Наврўзга онам билан аёлимга совға қиламан деб. Сал кам 9 ойдан бери пластик картамга пул йиғиб юргандим.
2-кассадаги кассир манга "Тиллони картага сотмаймиз, пулингизни банкоматдан нақдлаштириб келинг" - деди. "1% хизмат ҳақи йўқотаманку" - десам, "Йўқ услуга олмайди" деди.
Чиқиб 100 000 сўм ечиб кўрсам 1% оляпти, кейин бошқа банкоматларгаям бордим, барибир хизмат ҳақи оларкан.
"Э нима бўса бўлди, онам билан аёлимга совғаку" - деб 1%га ечиб, пулни кўтариб банкка борсам соат "17 бўлиб қолди, энди сота олмаймиз" - дедида.
Бошқарувчи ўринбосарини олдига кирганимдан кейин мендан кассир ходима кечирим сўраб "Узр биринчи сафар келганингизда сизни олмайди, шунчаки сўраяпти деб ўйлапман" - деб жавоб берди.
Тўғри, уйда иш қилиб турганлигим сабабли оддий кийимда боргандим, тилло олиш учун костюм шимда бориш шартмаску. 1% банкомат хизматию душанба куни тилло нарҳи яна ошишиям майли, лекин одамни менсимасдан, ташқи кўринишига қараб муомала қилиши жуда дилими оғритди, яқинларимга совға хам ололмадим.
Илтимос шуни ёритиб беринг, бўлмаса бошқаларгаям шунақа қўл учида қарайдиган бўлади булар.
20 last posts shown.