Рамазон Ҳайитингиз муборак бўлсин, азиз дехқон ва фермерлар!
👉@RESPUBLIKA_FERMERLARI жамоаси
⚡️ХОНҚА ХОКИМИ ЯНГИ БОҒНИ БУЗМОҚДАМИ?
Youtube тармоғида тарқалаётган хабарга кўра хоким бўлганига беш кун бўлгани айтилаётган Хонқа рахбари ишни фермерни боғини бузишдан бошлаган.
Хонқаликлардан буни рост ёки ёлғон эканини тачдиқлашни сўраймиз.
20k 6 77 2 24
⚡️СОВУҚ КУНЛАР ТУГАДИМИ?
Кун.узда иқлимшунос Эркин Абдулахадов билан Республика Фермерлари учун яқин ўн кунлик учун кутилаётган об-хаво хақида сухбатлашдик.
⚡️МАХАЛЛИЙ ҒЎЗА НАВЛАРИ ХАМ КЎСАК ҚУРТИГА ЧИДАМЛИ БЎЛАДИ.
🟦🟦🟦🟦🟦🟦🟦
Хитойнинг дунёга машҳур Xinjiang Jinghua Seed уруғчилик компанияси билан Ўзбекистон маҳаллий ғўза навларига BT генини тезкор ўтказиш (8 ой) ва толанинг чиқишини (45 фоиз) оширишни назорат қилувчи генни Ўзбекистонда ҳам патентлаш ва маҳаллий навларнинг генотипига ўтказиш бўйича келишувга эришилди.
Ҳозирги кунда Қишлоқ хўжалигида билим ва инновациялар миллий маркази директори Шуҳрат Отажонов бошчилигидаги делегация Хитой Халқ Республикасида хизмат сафарида бўлиб, Hubei вилоятидаги Xinjiang Jinghua Seed уруғчилик компаниясининг Hainanдаги филиали фаолияти билан танишди.
Xinjiang Jinghua Seed уруғчилик компанияси пахта ва бошқа қишлоқ хўжалик экинларининг юқори авлодли уруғликларини етиштириш билан шуғулланади. Уларнинг олимлари томонидан ишлаб чиқилган инновацион технологиялар дунё миқёсида катта қизиқиш уйғотмоқда. Хусусан, улар ғўзага BT генини ўтказишнинг замонавий ва тезкор усулини яратган бўлиб, бу анъанавий backcross усулига нисбатан анча самарали. Анъанавий усулда BT генини ўтказиш 2-3 йил талаб қилса, янги технология ёрдамида бу жараён 8 ойда амалга оширилади. Олимлар Escherichia coli (ошқозон бактерияси)дан фойдаланган ҳолда юқори самарадорликка эришган.
Делегацияни қизиқтирган яна бир муҳим янгилик – толанинг чиқишини 45 фоиздан оширишни назорат қилувчи ген бўлди. Бу пахта толасининг ҳосилдорлигини сезиларли даражада ошириш имконини беради. Шуҳрат Отажонов бу ҳақда қуйидагича фикр билдирди:
— Ушбу янги технологиялар ўзимизда ҳам татбиқ этилса, маҳаллий пахта навларининг тола чиқишини оширишга катта ҳисса қўшади. Бу эса пахта хомашёсини қайта ишлаш самарадорлигини ошириш, миллий иқтисодиётга салмоқли фойда келтириш ва фермерлар даромадини кўпайтиришга хизмат қилади.
Учрашув якунларига кўра Қишлоқ хўжалигида билим ва инновациялар миллий маркази, Уруғчиликни ривожлантириш маркази, Пахта селекцияси, уруғчилиги ва етиштириш агротехнологиялари илмий-тадқиқот институти ҳамда Xinjiang Jinghua Seed компанияси ўртасида ҳамкорлик келишуви имзоланди.
Келишувга кўра:
✅ Қишлоқ хўжалигида билим ва инновациялар миллий маркази тизимидаги илмий-тадқиқот институтлари билан биргаликда серҳосил навлар ва дурагайлар яратилади.
✅ Уруғчиликни ривожлантириш маркази билан ғўза ва бошқа экинлар уруғчилигини ривожлантириш бўйича ҳамкорлик қилинади.
✅ Доктор Zhu Zhenmin билан толанинг чиқишини 45% дан оширишни таъминловчи генни Ўзбекистонда ҳам патентлаш ва маҳаллий навларнинг генотипига ўтказиш бўйича келишилди.
✅ Бошқа қишлоқ хўжалик экинларига оид дурагай навларни яратиш бўйича ҳам ҳамкорлик йўлга қўйилади.
Бу ташриф икки давлат ўртасидаги илмий-техникавий ҳамкорликни мустаҳкамлаш ва қишлоқ хўжалигида янги технологияларни жорий этишда муҳим қадам бўлиб хизмат қилади.
Расмда Шодмон Намозов(Султон нави автори),Шухрат Отажонов(AKIS рахбари), Бунёд Мамарахимов(Уруғчилик Маркази рахбари) ва Хитой Xinjiang Jinghua Seed компанияси рахбари.
24.8k 6 154 16 63
⚡️Қирғизистонда Дехқонлар сунъий музликлар яратиб қурғоқчиликка қарши курашмлқдалар.
Қирғизистон жанубида 2024 йил кузи охирида яратилган еттита сунъий музлик қишда 1,5 миллион куб метрдан ортиқ муз жамлаган. Бу ҳақда Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Озиқ-овқат ва қишлоқ хўжалиги ташкилоти (ФАО) матбуот хизматига таяниб, «Вечерний Бишкек» нашри хабар берди.
Музликлар ФАОнинг «Фаол фуқаролик жамияти аёллари ташкилотлари Қирғизистонда тинчликни қўллаб-қувватлайди» лойиҳаси доирасида Боткен вилоятининг Газ, Соғмент, Булоқбоши, Қайнди, Айбийке, Кўк-Тош ва Сумбула қишлоқларида яратилган.
Сунъий музликлар музлаган ҳавога пуркалаётган сув музлаши натижасида ҳосил бўлади ва баландлиги 50 метргача бўлган муз минораларини яратади. Музликнинг баландлиги сув босимига боғлиқ бўлиб, у ўз навбатида баландликдаги фарқ билан белгиланади. Бундай музликни яратиш учун узунлиги 3 км гача бўлган ер ости қувур линияси керак бўлади. У сувни тортишиш кучи билан манбадан баландлиги 20 метргача бўлган вертикал пуркагичга етказиб беради.
Сунъий музликлар қишда сувни муз шаклида сақлайди ва ёзда қишлоқ хўжалигида, жумладан ер ва чорва молларини суғориш учун ишлатилади. Ўртача битта шундай музлик 300 дан 500 гектаргача ерни суғориши мумкин.
ФАО экспертларининг фикрича, анъанавий жўякли суғориш билан бу етти музлик 1750 гектардан ортиқ майдонни суғориши мумкин, бу 2451 та футбол майдонига тенг. Замонавий суғориш тизимларидан фойдаланиш бу майдонни 15 минг гектарга етказиш имконини беради.
ℹ️ Музликлар ва муз қатламлари сайёрадаги чучук сув заҳираларининг тахминан 70% ни ўз ичига олади ва глобал сув истеъмоли ва сув хавфсизлиги учун муҳим ресурс ҳисобланади, деб таъкидлайди ФАО. Музликларнинг эриши жиддий глобал муаммога айланмоқда: сўнгги 20 йил ичида Қозоғистон, Қирғизистон ва Ўзбекистонни қамраб олган Ғарбий Тян-Шандаги музликлар 27 фоизга қисқарган. Антарктида ҳар йили ўртача 150 миллиард тонна музни йўқотади, Гренландия эса 270 миллиард тонна музни йўқотмоқда. 14 минг музликнинг мингдан ортиғи аллақачон эриб кетган Тожикистонда бу муаммо ўта кескин. Бу мамлакат музликлари Ўрта Осиё сув ресурсларининг 60 фоизини таъминлайди.
БМТ 2025 йилни Халқаро музликларни сақлаш йили деб эълон қилди. Бу йил 22 март куни нишонланган Жаҳон сув куни музликларга бағишланди.
⚡️МАНСАБДОРЛАРЛАР ФЕРМЕРЛАРНИНГ АГРОТЕХНИК ТАДБИРЛАРГА АРАЛАШИШГА ХУҚУҚИ ЙЎҚ!
"Фермер хўжалиги тўғрисида"ги қонуннинг 29, 30 ва 32-моддаларида фермер хўжаликларининг ҳуқуқлари, мажбуриятлари ва фаолиятига аралашмаслик принциплари баён этилган.
Бундан ташқари,Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 2023-йил 15-июнь куни Фарғона вилоятида сайловчилар билан учрашувда, ҳокимларнинг фермерлар фаолиятига аралашмаслиги кераклигини таъкидлаб, бу борада қатъий чоралар кўрилишини билдирди.
Шунингдек, 2017-йил 9-октябрдаги "Фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари фаолиятини янада ривожлантириш бўйича ташкилий чора-тадбирлар тўғрисида"ги PF-5199-сон Фармонда, фермер хўжаликлари фаолиятига давлат органлари томонидан асоссиз аралашувларнинг олдини олиш чоралари белгиланган.
Ушбу ҳужжатлар ҳокимлар ва бошқа давлат органларининг фермерлар фаолиятига ноқонуний аралашувларини чеклашга қаратилган бўлиб, фермерларнинг мустақил фаолият юритишлари учун ҳуқуқий асос яратади.
22.2k 2 354 33 95
⚡️КУЧЛИ УРУҒЛИК ЧИГИТИ.
🌱«Xin Lu Zao 57»
ЮҚОРИ ҲОСИЛ ВА ЧИДАМЛИЛИК!
✅ Эрта пишар! Вегетация даври 120 кун атрофида.
✅ Тез очиладиган кўсаклар – йиғим-терим осонлиги
✅ Глифосат гербицидига ва кўсак қуртига чидамли!
✅ Шўрланган ва сув тақчил ерларда ҳам яхши ўсади
🌾 Агротехникаси: