❗️ ТАДБИРКОР АЁЛЛАРГА 100 МЛН СЎМГАЧА ГАРОВСИЗ КРЕДИТ БЕРИЛАДИ
📃 Президентнинг 14.03.2025 йил кунги ПҚ-103-сон қарори қабул қилинди
✅ Қарорга кўра, 2025 йилда хотин-қизларни қўллаб-қувватлашнинг асосий мақсадли кўрсаткичлари этиб қуйидагилар белгиланди:
➖ 2 миллион нафар хотин-қизларнинг бандлигини таъминлаш;
➖ 250 минг нафар хотин-қизларни касб-ҳунар ва тадбиркорликка ўқитиш;
➖ 250 минг нафар хотин-қизларни олий таълим билан қамраб олиш;
➖ 50 минг нафар эҳтиёжманд хотин-қизларни санаторийларда соғломлаштириш ҳамда уларда тадбиркорлик кўникмаларини шакллантириш бўйича мотивацион семинарлар ташкил этиш.
❗️ “HAMROH” тадбиркор аёлларни қўллаб-қувватлаш дастури доирасида 2025 йил 1 майдан:
➖ хотин-қизларга “яшил лойиҳалар” ва IT соҳасидаги лойиҳаларни амалга оширишига, шунингдек, камида 5 нафар хотин-қизнинг тадбиркорлигини йўлга қўйишга кўмаклашган 1 минг нафар “устоз” тадбиркорларга 50 миллион сўмгача грант ажратиш йўлга қўйилади;
➖ ижобий кредит тарихига эга бўлган хотин-қизларга 100 млн сўмгача гаровсиз кредит ажратилади;
➖ аёл тадбиркорлар томонидан кредит ҳисобидан сотиб олинаётган асбоб-ускуналар етказиб берилгунга қадар “Тадбиркорликни ривожлантириш компанияси” АЖ томонидан кафиллик тақдим этилиши йўлга қўйилади.
❗️ ДИҚҚАТ
❗️АЁЛЛАРНИ 60 ЁШГА ТЎЛМАГУНЧА ИШДАН БЎШАТИБ БЎЛМАЙДИМИ ?
⚡️ САВОЛ:
Мен ишлаб келаётган мактабда кўплаб пенсионер ҳодимлар ишлайди. Буни эвазига ёш ва билимли кадрларга дарс соатлари етишмайди. Ўша пенсионер ҳодимлар қанча хато қилсалар хам директоримиз уларни 60 ёшга тўлмагунча ишдан бўшата олмайман демоқда. Саволим шуки, пенсия ёшига тўлган аёл ҳодимларни қонуний йўл билан ишдан бўшатиб бўлмайдими ?
⚡️ ЖАВОБ:
Ҳар-қандай ҳодимни айбли ҳатти-харакати учун ишдан бўшатиш мумкин. Хаттоки ҳали 60 ёшга тўлмаган пенсиядаги аёл ҳодимларни хам.
❗️ Директорингиз айтган нарса шуки, 07.03.2019 йил кунги ПҚ-4235-сон Президент қарорида, аёлларнинг пенсия ёшига тўлганлиги ёки қонун ҳужжатларига мувофиқ ёшга доир давлат пенсиясини олиш ҳуқуқи вужудга келганлиги сабабли улар билан тузилган номуайян муддатли меҳнат шартномасини 60 ёшга тўлгунга қадар ёки муддатли меҳнат шартномасини муддати тугагунга қадар иш берувчининг ташаббусига кўра бекор қилиш тақиқланади деб белгиланган.
✏️ Барчамизга маълумки, ёшга доир пенсия олиш ҳуқуқига аёллар 55 ёшда эга бўладилар. Юқоридаги хужжат эса ўша директорингизга аёлларни 55 ёшга тўлди энди бўлди деб уларни 55 ёшда ишдан бўшатиб қўйма ёки улар билан муддатли шартнома тузган бўлсанг ўша муддат тугамагунча ўзбошимчалик қилиб қўйма, бунга ҳаққинг йўқ демоқда. Бироқ, хужжатда айнан пенсия олиш ҳуқуқи вужудга келганлиги муносабати билан дейилмоқда. Бошқа муносабатлар билан эса исталган ҳодимни ишдан бўшатиш мумкин.
✏️ Масалан, Меҳнат кодексининг 161-моддасида иш берувчининг ташаббуси билан ҳодимларни ишдан бўшатиш асослари санаб ўтилган. Агар Сизнинг мактабингиздаги 60 ёшга тўлмаган пенсионер ҳодимлар Сиз айтганчалик хатоларга йўл қўядиган бўлса манашу моддадаги бошқа асослар билан уларни бемалол ишдан олиш мумкин.
⚡️ ДИҚҚАТ
❗️ҲОДИМЛАРИНИ "ОПЕН БЮДЖЕТ” УЧУН ОВОЗ ТЎПЛАШГА МАЖБУРЛАГАН МАНСАБДОРЛАРГА ЖАВОБГАРЛИК БОР !
➖ Ҳозирги кунда анча камайиб қолганига қарамасдан ҳалигача айрим тузилмалар ҳодимлари "опен бюджет" учун мажбурий тарзда овоз тўплашга жалб қилинаётган экан. Ҳош, бундай ҳолатда "опен бюджет" учун мажбурий тарзда овоз тўплашга ҳодимларни жалб қилаётган мансабдорларга қонунчиликда қандай жавобгарлик бор ?
❗️Меҳнат қонунчилигидан бизга маълумки, ҳодимларни бирон-бир тарзда меҳнат қилишга мажбурлаш, бу мажбурий меҳнат сифатида таснифланади. Ҳодимларни ўзини вазифа ва мажбуриятларига кирмайдиган ишларни бажаришга жалб қилиш, яъни "опен бюджет" учун мажбурий овоз тўплашга мажбурлаш бу айнан мажбурий меҳнат майдонига тааллуқли масала. Демак, бундай ҳуқуқбузарлик учун мажбурий меҳнатга белгиланган жавобгарлик тури қўлланилади.
📄 Конституциянинг 44-моддаси хамда Меҳнат кодексининг 5-моддасида мажбурий меҳнатнинг тақиқланиши тўғридан-тўғри кўрсатилган.
➖ Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 51-моддасига кўра, меҳнатга бирон-бир шаклда маъмурий тарзда мажбурлаш, — базавий ҳисоблаш миқдорининг эллик бараваридан юз баравари (37 500 000 сўм)гача миқдорда жарима солишга сабаб бўлади.
❗️Мажбурий меҳнат ташкилотчиси бўлган шахс маъмурий жавобгарликка тортилганидан кейин яна шундай қилмишни такрорласа, Жиноят кодексининг 148 прим 2-моддасига асосан унга жиноий жазо сифатида 56 250 000 сўм жарима қўлланилиши ёки у икки йилгача ахлоқ тузатиш ишлари билан жазоланиши мумкин.
✏️ Биринчисига маъмурий жавобгар бўлади, кейин жиноий жавобгар бўлади, бир икки йил аҳлоқини тузатиб келади, ишдан бўшайди, ғайра-ғайра бўлади, жанонга бордим бўлади, хуллас "опен бюджет" учун овоз тўплайман деб ҳодимларни мажбурий меҳнатга чорлаган мансабдорларни қисмати анашундай шаклларда ўзгариб кетиши мумкин...
❗️ЕРЛАРИМИЗ ХИТОЙЛИКЛАРГА СОТИБ ЮБОРИЛЯПТИМИ ?
✏️ Ҳеч кимга сир эмаски, "Ерларимиз Хитойликларга сотиб юборилмоқда экан" каби миш-мишлар ижтимоий тармоқларда кенг тарқалмоқда. Нафақат бундай миш-мишлар тарқалмоқда, балки Хитойда ишлаб чиқарилган маҳсулотларни қоралаб чиқаётганлар хам анчагина топилади. Хаттоки бунинг учун пул сарфлаётганлар хам бор. Лекин, бугунги кунда Сиз билан биз ўқиб гувоҳи бўлаётган барча маълумотлар хам айни ҳақиқат эмас.
➖ Ҳуқуқшунос сифатида "Ерларимиз Хитойликларга сотиб юборилаётган экан" деган миш-мишларга қонунчилигимиз нима адейди деган масалага тўхталиб ўтсак,
📃 Ўзбекистон Республикасининг Ер кодекси 17-моддасида, чет эллик фуқаролар ва юридик шахслар, фуқаролиги бўлмаган шахслар, чет эл инвестициялари иштирокидаги корхоналар ер участкаларига ФАҚАТ ИЖАРА ҲУҚУҚИ АСОСИДА эга бўлиши мумкин деб белгиланган. Яъни, Ўзбекистонда бизнес юритаман деган чет эл фуқаролари бўлган шахслар, у Хитойлик бўладими, Туркиялик бўладими, Америкалик бўлмайдими фарқи йўқ. Улар Ўзбекистондаги ерлардан фақат ижара ҳуқуқи асосида фойдаланишлари мумкин ҳолос. Ҳусусий мулк сифатида ўзларига расмийлаштира олмайдилар.