Саида Мирзиёева Туркман либосида Туркманистонда. 🇺🇿 🇹🇲
Мендан аразлаган омад Рустам акага биттада кулиб боқди, бир гап бооор😁
Миришкорнинг чегараолди ҳудуди “Гулшанбоғ”да ёшлар билан волейбол ва баскетбол ўйнадик.
Ифтор – меҳр рамзи
Рамазон ойи – меҳр-мурувват, саховат ва ҳамжиҳатлик ойи. Шу маънода, оғир кунларни бошидан кечирган инсонларга меҳр қўлини чўзиш – жуда савобли амал ҳисобланади. Қашқадарё волонтёрлар маркази ёшлари ана шу эзгу ният билан 32 йил аввал кўчкидан азият чеккан Жавзободликлар учун ифторлик дастурхони ёзиб, 300 нафарга яқин инсонлар кўнглига шодлик улашдилар.
Тадбир давомида меҳмонлар учун тўкин дастурхон ёзилиб, улар билан самимий суҳбатлар ўтказилди. Волонтёр ёшлар нафақат ифторлик уюштирдилар, балки меҳр-мурувват ва хайру эҳсон орқали жамиятда инсонпарварлик тамойилларини мустаҳкамлашга ҳисса қўшдилар.
Алвидо эмас, кўришгунча бўлса тўғри бўлади, менимча. “Алвидо” сўзи бутунлайга хайрлашув эдиёв, Аммо Рамазон қайтади-ку)
1. Xalqaro fan olimpiadasi g‘oliblariga salkam 1 mlrd so‘m pul mukofoti beriladi!
2. TOP100 OTM PhD bitiruvchilari uchun 10 yilga foizsiz uy-joy ssudasi ajratiladi (806 mln so‘mgacha).
3. Kreativ park rezidentlari uchun soliq imtiyozlari joriy qilinadi (ijtimoiy va daromad solig‘i 50%gacha kamayadi).
4. C1 sertifikatiga ega yoshlar chekka hududda til markazi ochsa, foizsiz ssuda oladi (120 mln so‘mgacha, 3 yil muddatga).
5. “Yorqin iste’dod” loyihasi orqali mahallalardagi faol yoshlar xorijda o‘qitiladi, xarajatlar to‘liq qoplanadi (300 mlrd so‘m ajratiladi).
6. “El-yurt umidi” stipendiatlari tanlovsiz davlat ishiga qabul qilinadi va kadrlar zaxirasiga kiritiladi.
7. Kreativ industriya parklari va ularning hududiy filiallari tashkil etiladi, biznes maktablar ochiladi.
8. Harbiy OTM namunali kursantlari uchun “Oliy bosh qo‘mondon” stipendiyasi joriy etiladi.
9. Muhandislik olimpiadalari g‘oliblari mos OTMlarga grant asosida qabul qilinadi.
10. Milliy mediakontent va shoular uchun Yoshlar agentligi 100 mln so‘mgacha grant ajratadi.
11. Ekologik loyihalar uchun 10 mlrd so‘mli “Yashil tashabbuslar jamg‘armasi” tashkil etiladi.
12. Yoshlar agentligi binolari ijara daromadlari to‘liq rivojlantirishga yo‘naltiriladi.
13. Toshkentda Robototexnika markazi tashkil etiladi (2025-yil).
14. Toshkentda Yoshlar teatr studiyasi ochiladi (2025-yil).
15. Samarqandda “Take Off” startap sammiti o‘tkaziladi (2026-yil, “Texnofest” doirasida).
Бандлик вазири ташаббуси билан Касбида ифторлик дастурхони ёзилди
Рамазон – меҳр-мурувват, саховат ва ўзаро ёрдам ойидир. Жамиятда ижтимоий ҳимояга муҳтож аҳолини қўллаб-қувватлаш, уларни моддий ва маънавий жиҳатдан қувонтириш эса савобли ва эзгу амаллардан бири саналади. Шу мақсадда Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазири Ботир Захидов ташаббуси билан Қашқадарё вилояти, Касби туманидаги оғир тоифадаги 5 та маҳаллада истиқомат қилувчи 400 нафарга яқин фуқаро учун ифторлик дастурхони ёзилди.
Мазкур тадбир доирасида эҳтиёжманд оилалар, кексалар, ногиронлиги бўлган шахслар ва муҳтож фуқароларга алоҳида эътибор қаратилди. Меҳмонлар учун нафақат тўкин дастурхон, балки маънавий ва руҳий қувонч улашувчи суҳбатлар ҳам ташкил этилди.
Бундан кўзланган асосий мақсад жамиятда бағрикенглик ва меҳр-оқибат муҳитини мустаҳкамлаш, муҳтож фуқароларга ҳар томонлама кўмак беришдир.
Саволда, ажрим ёқасидагилар ЗАГСга мурожаат қилганда, идора ходими ёки мудираси ажримни олдини олишга ҳисса қўшиши, ҳаракат қилиши, икки дунёни савобини олиши, бола етим қолмаслигига сабабчи бўлиши керакми ёки мени ишим пул тушириш, бошқасига тупурдим, деб телефонга жавоб бермай, ҳатто ўзи чақириб олиб ажраштириб юбориши керакми?
Агар шундай ҳолатлар ҳатто Президенти ажримларни олдини олишга чақираётган мамлакатда бўлса. Қандай фикрдасиз?
Қадринг ва қийматинг кейин билинади..
Менимча хорижлик келажакка сайр этувчи блогер ўзимизга ҳам келган. Қаранг, ҳудди унинг видеоларидаги каби заправка бўм бўш
Ёдингизда бўлса, ўтган 2024 йилда Қашқадарё ёшлари ДХХ Кубогининг Республика босқичида 3 та йўналишда ҳам ғолиб бўлиб, уччала кубокни ҳам воҳага олиб қайтишганди. Бу йил ҳам шундай натижалар насиб этсин🙏🏻
Футбол бўйича ДХХ кубоги старт олмоқда!
Ўзбекистон Республикаси Давлат хавфсизлик хизмати ташаббуси билан, Спорт вазирлиги, Ёшлар ишлари агентлиги ва Ўзбекистон маҳаллалари уюшмаси ҳамкорлигида футбол ва мини-футбол бўйича анъанавий “ДХХ кубоги” мусобақаси бошланмоқда.
Турнирнинг асосий мақсади – соғлом турмуш тарзини тарғиб қилиш, ёшлар ўртасида футболни оммалаштириш ҳамда иқтидорли спортчиларни аниқлаш ва қўллаб-қувватлашдир.
Мусобақа шартлари
Ёш тоифаси: