Ёшлар иштирокида сайёр суд мажлиси ўтказилди
Ёшлар онгида қонунга ҳурматни шакллантириш, жамиятда ёшлар ролини ошириш, маънавий-интеллектуал салоҳияти ва дунёқарашини юксалтириш, уларни миллий қадрият ва анъаналарга ҳурмат руҳида тарбиялаш, ёшларда ватанпарварлик, мардлик ва жасурлик туйғуларини шакллантиришга алоҳида эътибор берилмоқда.
Доимо қонун устувор эканлиги ҳамда жиноят учун жазо муқаррар эканлигини ёшларга кўрсатиш мақсадида Пастдарғом тумани Ёшлар марказида жиноят ишлари бўйича Пастдарғом туман судининг сайёр суд мажлиси ўтказилди. Сайёр судда қонунбузарлик содир этган ёшларга нисбатан ишлар тенгдошлари иштирокида кўриб чиқилди. Сайёр судда иштирок этган ёшлар қонун хилоф хатти-ҳаракат содир этишнинг ҳуқуқий оқибатларига ўзлари гувоҳ бўлишди.
YouТube видеохостингида эълон қилинган видеомурожаат юзасидан
Видеомурожаатда таъкидланган Пастдарғом тумани, Найман қишлоғи, Зиёлилар кўчаси, 5-уй-жойга оид низо бир неча бор турли суд инстанциялари томонидан кўрилган. Ҳозирги вақтда ҳам шу уй-жой билан боғлиқ низо апелляция инстанцияси суди томонидан кўрилиш арафасида. Шу боис иш тафсилоти ва суд қарорларига тўхталиш лозим топилмади.
Айни вақтда аризачи Т. Мукиев судга ариза билан мурожаат қилиб, унда жавобгар Пастдарғом туман қурилиш ва уй-жой коммунал хўжалиги бўлимининг 2023 йил 10 мартдаги 90136-сонли хулосасини ҳақиқий эмас деб топишни сўраган.
Самарқанд туманлараро маъмурий судининг 2025 йил 19 февралдаги ҳал қилув қарори билан аризачининг аризаси қаноатлантиришдан рад этилган.
Самарқанд туманлараро маъмурий судининг 2025 йил 19 февралдаги ҳал қилув қарорига нисбатан аризачи Т. Мукиев томонидан апелляция шикояти берилган. Мазкур апелляция шикоятини кўриб чиқиш 2025 йил 3 апрель кунига тайинланганлиги маълум қилинади.
Ижтимоий тармоқларнинг бирида эълон қилинган видеолавҳа юзасидан
Мазкур видеолавҳа суд қарорлари ёки суд буйруғини ўзгартириш ёхуд бекор қилиш учун асос бўла олмайди. Мурожаатчи эътироз билдирган суд буйруғига нисбатан эса эътироз ва шикоят билдириш муддати ўтказиб юборилган.
Аниқроғи, фуқаролик ишлари бўйича Каттақўрғон туманлараро судининг 2024 йил 23 июлдаги суд буйруғи билан ундирувчи А. Ҳақбердиевнинг қарздор Ҳ. Хикматовага нисбатан вояга етмаган фарзанди таъминоти учун алимент ундириш ҳақидаги аризаси қаноатлантирилган.
Мазкур суд буйруғига нисбатан тарафлардан эътироз ва шикоят келиб тушмаган.
Шунингдек, фуқаролик ишлари бўйича Каттақўрғон туманлараро суди томонидан 2024 йил 23 июлдаги ажрими билан даъвогар А. Ҳақбердиевнинг жавобгар Ҳ. Хикматовага нисбатан оналик ҳуқуқидан маҳрум қилиш ҳақидаги даъво аризаси тарафлар узрли сабабларсиз суд мажлисига келмаганлиги оқибатида кўрмасдан қолдирилган.
Мурожаатчининг бошқа важлари бўйича тегишли ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга мурожаат қилиши лозимлиги тушунтирилади.