Binance — O‘zbekistonda to‘liq huquqiy maqomga ega yagona xalqaro kriptobirja
Binance O‘zbekistonda Coinpay bilan hamkorlikda rasmiy faoliyat boshladi va mamlakatdagi barcha tartibga soluvchi talablarni bajardi.
Binance’ning Markaziy Osiyo, Markaziy va Sharqiy Yevropa hamda Afrika bo‘yicha mintaqaviy rahbari Kirill Xomyakov Spot.uz saytiga bergan intervyusida O‘zbekistonni mintaqadagi eng istiqbolli bozorlardan biri deb atadi. Uning so‘zlariga ko‘ra, foydalanuvchilarning faolligi yuqori, ammo kriptosavodxonlik darajasi hanuz past bo‘lib qolmoqda.
Shu sababli, Binance nafaqat infratuzilmani rivojlantirish, balki keng ko‘lamli ta’lim tashabbuslari orqali foydalanuvchilarning bilimini oshirishni ham ustuvor yo‘nalish sifatida ko‘rmoqda.
🔗 To‘liq intervyu:
Ru | Uz
🔗 Binance’ning O‘zbekistondagi komyunitisi bilan tanishing:
@binance_uz_announcements
• Одамзод нима учун кафтдек ҳовлисига гул экади? Ундан кўра, шолғом экса, қозонига тушади-ку.
• Одамзод нима учун булбул чах-чахини эшитганда энтикиб кетади? Ундан кўра, булбулни шўрвага солиб пиширса, нафсини қондиради-ку.
• Одамзод нима учун осмонда чарақлаб ётган юлдузларни кўриб, кўнгли завққа тўлади? Юлдузлар унинг ҳамёнидаги тиллалар эмас-ку.
• Одамзод нима учун китоб ўқиётиб, суюкли қаҳрамони ўлиб қолса йиғлайди? Уни ёзувчи "ичидан тўқиб чиқаргани"ни билади-ку?
• Одамзод нима учун ўзга юртларга бориб беҳисоб мол-дунё орттирса-ю, иттифоқо болалиги кечган кулбаси тушига кириб қолса, туни билан йиғлаб чиқади? Ахир у шоҳона қасрда яшайди-ку.
• Одамзод нима учун боласининг бошида алла айтади? Гўдак алла эшитмаса ухламайдими?
• Одамзод нима учун неварасини етаклаб неча замон аввал ўтиб кетган бобосининг қабрини зиёрат қилади? Марҳумни улар кўрмайдилар-ку?!
• Гап шундаки, Одамзодни ҳайвонотдан ажратиб турадиган чегара бор. Бу чегаранинг номи "маънавият" деб аталади.
Ўткир Ҳошимов
"Sevmagan ish bilan shug'ullanish - kichik dozada zahar qabul qilishga o'xshaydi" - ijtimoiy tarmoqlarda yuqoridagi so'zlarga ko'zim tushdi. Albatta inson o'zi sevgan ishi bilan shugullansa, natijasi yuqori bo'ladi.
Bizning xalqimizda ayrim ota-onalar farzandlariga qaysi kasb egasi bo'lishni belgilab berishadi. Masalan, qizlarga o'qituvchi bo'lishni, o'g'il bolalarga shifokor bo'lishni va shunga o'xshash kasblarni egallashi kerakligi uqtiriladi. Yoki ota-ona o'zi tanlagan kasbidan farzandini ham ketishini orzu qiladi.
O'sib kelayotgan yosh avlodning qalbida qanday orzu-istaklar borligiga qiziqib ko'rilmaydi.(Ayrim oilalar misolida)
Biz yashayotgan zamon bilan 50 yil keyingi hayotda qanchalik katta farq bo'ladi. Masalaning shu tomoniga yaxshilab e'tibor qaratilsa, farzandlariga kasb egallashda qo'yiladigan talablarni olib tashlashardi. Chunki bizning yoshligimizda android telefonlar, ijtimoiy tarmoqlar bunchalik ommalashmagan edi. Globallashib borayotgan hayotda farzandlarimiz zamonaviy kasblarga qiziqishlari ortib borayotgani sir emas.
Zamonning shiddat bilan rivojlanishi asnosida yosh avlodda zamonaviy kasblarga uyg'onayotgan qiziqishlarni to'xtatmasdan, ularga ko'mak bo'lsak , nur ustiga a'lo nur bo'lar edi.