Guliston tuman hokimligida viloyat va respublika miqyosida o‘tkazilgan fan olimpiadalarida ishtirok etib, sovrinli o‘rinlarni qo‘lga kiritgan, tuman nufuzini ko‘tarishga o‘zining munosib hissasini qo‘shayotgan iqtidorli o‘quvchilar rag‘batlantirildi.
Batafsil: https://uza.uz/posts/704353
⚡️Tanqid va tahlil – Kelajak uchun muhim omil
Guliston tumanida mahalla yettiligi ishtirokida tahliliy va tanqidiy yig‘ilish bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilishda Guliston tumani hokimi vazifasini bajaruvchi Olimjon Jurayev ishtirok etib, mahalla yettiligining faoliyati tahlil qilindi.
Tahlillarga ko‘ra, tumandagi 26 ta mahallaning yarmidan ko‘pida faoliyat olib borayotgan mas'ullar sustkashlikka yo‘l qo‘ygan va o‘z faoliyatini to‘g‘ri olib bormaganligi aniqlandi. Bu holat mahalla tizimining samaradorligini pasaytirishga olib kelgan.
Yig‘ilish davomida mahallalarda yuzaga kelayotgan ijtimoiy-iqtisodiy muammolar, aholi murojaatlari va ularni hal etish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar muhokama qilindi. Mavjud kamchiliklar tahlil qilinib, ularni bartaraf etish uchun aniq chora-tadbirlar belgilandi.
Mazkur uchrashuv mahalla tizimini yanada samarali yo‘lga qo‘yish va aholining hayot sifatini yaxshilashga qaratilgan muhim qadam bo‘ldi.
🎞 Sanitariya-epidemiologiya va aholi salomatligini muhofaza qilish muassasalarining moddiy-texnik bazasi mustahkamlanadi
——————————
🎞 Материально-техническая база отделов санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья будет укреплена
⚡️Fuqarolar bandligini ta’minlash yo‘lida amaliy yordam
Guliston tumanida aholining bandligini ta’minlash va daromad manbalarini oshirishga qaratilgan chora-tadbirlar tizimli ravishda amalga oshirilmoqda. Shu maqsadda "O‘zsanoatqurilishbank" ATB Sirdaryo BXO tomonidan bir qator fuqarolarga o‘z tadbirkorligini yo‘lga qo‘yish va kasbiy faoliyatini kengaytirish uchun zaruriy uskunalar taqdim etildi.
Jumladan, "Yulduz" mahallasi Zomin ko‘chasi 18-uyda yashovchi Abdumo‘minova Nodira Xolmo‘minovnaga sartaroshlik faoliyatini boshlash va mustahkamlash uchun zamonaviy sartaroshlik uskunalari yetkazib berildi. "Mevazor" mahallasi Oromgoh ko‘chasi 14-uyda yashovchi Jo‘rayeva Gulnora Umaraliyevnaga esa o‘z shirinliklari bilan iste’molchilar e’tiborini qozonishi uchun qandolatchilik uskunalari topshirildi.
Shuningdek, "Yulduz" mahallasi Quruvchi ko‘chasi 44-uyda yashovchi Sherqulova Shoira hamda Yangi hayot ko‘chasi 21-uyda istiqomat qiluvchi Umaraliyeva Muxarram Nurmahamdovnalarning tikuvchilikka bo‘lgan qiziqish va mahorati inobatga olinib, ularga zamonaviy tikuv mashinalari yetkazib berildi.
Mazkur ezgu tashabbuslar mehnatkash fuqarolarga o‘z kasbi bo‘yicha faoliyat yuritishlariga keng imkoniyat yaratib, ularning barqaror daromad manbaiga ega bo‘lishiga xizmat qiladi. Mahalliy hokimiyat organlari va bank tizimi tomonidan amalga oshirilayotgan bunday qo‘llab-quvvatlash ishlari tumanda tadbirkorlik rivojiga katta turtki bermoqda.
“IDEATHON 2025” Sirdaryo viloyati yoshlari uchun tanlov
IDEATHON – axborot texnologiyalari sohasidagi startap g‘oyalar tanlovi. Agar sizda innovatsion g‘oyalar bo‘lsa, ushbu imkoniyatdan foydalaning va o‘z orzuingizni haqiqatga aylantiring.
Kimlar ishtirok etishi mumkin?
🧍Yakka tartibdagi ishtirokchilar
👬 Jamoa tarkibida (maksimal 3 kishi)
Talablar:
Startap g‘oyasi IT sohasi bilan bog‘liq bo‘lishi shart!
✅ Sun’iy intellekt texnologiyalaridan foydalanish afzallik hisoblanadi!
🥇🥈🥉 G‘oliblar munosib taqdirlanadi!
‼️ Eng muhimi – agar sizning g‘oyangiz bizni hayratda qoldirsa, lekin sovrinli o‘rin olmagan bo‘lsa ham, StartUp Garage tomonidan INVESTITSIYA olish imkoniyati mavjud!
Ariza topshirish muddati: 2025-yil 10-aprel
Tanlov bosqichlari: