“Insonlar o‘zlari xohlagan narsaga erishishdan ko‘ra, qo‘rqqan narsalaridan qochish uchun ko‘proq harakat qilishadi”.
Samarqandda o‘zboshimchalik bilan amalga oshirilgan qurilish binosi buzildi
Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi sohasida nazorat qilish inspeksiyasi hududiy bo'limi xodimlari tomonidan Samarqand shahrida o‘tkazilgan nazorat tadbirlari davomida shaharsozlik hujjatlari rasmiylashtirilmasdan o‘zboshimchalik bilan olib borilayotgan qurilish aniqlangan.
“O‘zingiz xohlagan tarzda yashash – xudbinlik emas. Xudbinlik – boshqalar siz xohlagancha fikr yuritishi va yashashini istashingiz”.
©️Oskar Uayld
Samarqandda “Markaziy Osiyo — Yevropa Ittifoqi” birinchi sammiti o‘tkazilishi munosabati bilan 3, 4 va 5-aprel kunlari Samarqand shahriga kirish cheklanadi.
Jumladan, M39 yo‘lining Jomboydan Tayloq krugigacha bo‘lgan qismi, M37 yo‘lining Qundo‘zso‘pi (Motrid) aylanasi (krugi)dan sobiq Cho‘ponota YPX maskanigacha bo‘lgan qismi yopiladi.
Qashqadaryodan Toshkentga, Toshkentdan voha qiloyatlari va Buxoro yo‘nalishida qatnashayotgan avtomashinalar Payariq tumani orqali M37, Superfosfat zavodi orqali M37A yo‘liga aylanma yo‘l orqali tushib olishlari mumkin bo‘ladi. Poytaxtdan Urgutga kelayogan mashinalar Bulung‘ur tumani orqali zaxira yo‘lidan yurishadi.
Shuningdek, Samarqand shahri ichida Samarqand turizm markaziga eltuvchi Shohi Zinda, Usta Umar Jo‘raqulov va yana yondosh ko‘chalar ham yopiladi.
Bugun viloyatimizning barcha masjidlarida mo‘min-musulmonlar muborak Ramazon hayiti namozini ado etishdi.
Xususan, Samarqand shahridagi “Nomozgoh” jome masjidida ham erta tongdan jamoat Iyd al-Fitr namozini ado etish uchun jam bo‘ldi.
Unda viloyat hokimi vazifasini bajaruvchi Adiz Boboyev ishtirok etib, barcha samarqandliklarni Ramazon hayiti bilan tabrikladi.
- Muqaddas bayram barchamizga muborak bo‘lsin, - dedi A.Boboyev. - Mamlakatimizda tinchlik bardavom, boshlagan ezgu ishlarimiz xayrli bo‘lsin. Yurtimizda muqaddas dinimizni asrab-avaylash bo‘yicha juda katta ishlar qilinmoqda. Ramazon hayiti bayrami barchamizga muborak bo‘lsin!
Hayit tabrigi
Aziz yurtdoshlar, barchangizga Ramazon hayiti muborak boʻlsin!
Shavkat Mirziyoyev Ramazon hayiti munosabati bilan O‘zbekiston xalqiga tabrik yo‘lladi.
Qadrli yurtdoshlar!
Avvalo, siz azizlarni, butun xalqimizni ulug‘ ayyom – muborak Ramazon hayiti bilan chin yurakdan samimiy tabriklab, barchangizga o‘zimning yuksak hurmatim va ezgu tilaklarimni izhor etaman.
Ramazon oyida qilgan barcha ezgu niyat va duolarimiz ijobat bo‘lsin!
Alloh taolo jonajon Vatanimiz va xalqimizni o‘z panohida asrasin!
Iyd-al-Fitr ayyomi barchamizga muborak bo‘lsin!, — deyiladi tabrikda.