To‘liq video: 👉 https://youtu.be/Su250Ho87P0
Qonunchilikni tahlil qilish va tartibga solish ta’sirini baholash instituti dan repost
📢 Mudofaa va harbiy xizmat sohasida qonunchilik tizimlashtirilmoqda!
✔️Adliya vazirligi huzuridagi Qonunchilikni tahlil qilish va tartibga solish taʼsirini baholash instituti Mudofaa vazirligi bilan hamkorlikda mudofaa va harbiy xizmat sohasidagi normativ-huquqiy hujjatlarni tahlil qildi.
📄 30 dan ortiq hujjatlarni bekor qilish bo‘yicha takliflar ishlab chiqildi.
📌 Natijada:
32 ta o‘z ahamiyatini yo‘qotgan normativ-huquqiy hujjatlar aniqlandi.
✅ Mazkur hujjatlarni bekor qilish yuzasidan loyihasi ishlab chiqilib, Hukumatga kiritildi.
✅ Hujjatlarning qabul qilinishi mudofaa va harbiy xizmat sohasida tartibga solish yukini 18% ga kamaytirishga xizmat qiladi.
#RIAInstituteNEWS #Qonunchilik #Mudofaa #Tizimlashtrish
O‘zbekiston Respublikasi Adliya vazirligi va Mudofaa vazirligi o‘rtasida ko‘p yillik istiqbolga ega hamkorlik memorandumi imzolandi.
Memorandumning maqsadi mudofaa sohasidagi qonunchilikni yanada takomillashtirish, huquqni qo‘llash amaliyotini bir xilda ta’minlash, huquqiy axborotni tarqatish va undan foydalanishda amaliy hamda metodik yordam ko‘rsatish, harbiy xizmatchilar va oila a’zolarining huquqiy madaniyatini yanada yuksaltirishda yaqindan hamkorlik qilish hisoblanadi.
Shuningdek, memorandum doirasida yuridik xizmat xodimlariga metodik yordam ko‘rsatish va ularning malakasini oshirish, ixtiro, foydali model va sanoat namunalarini patentlash, boshqa intellektual mulk ob’ektlarini davlat ro‘yxatidan o‘tkazish hamda davlat xizmatlarini ko‘rsatishda tizimli ishlar tashkil etiladi.
Rasmiy uchrashuvda adliya vaziri Akbar Tashkulov hamda mudofaa vaziri Shuxrat Xalmuxamedov bevosita fikr almashib, birgalikda amalga oshirilishi ko‘zda tutilgan masalalarni ham kelishib olishdi.
Tadbirkorlarga intellektual mulk obyektlarini muhofaza qilish hamda asl va kontrafakt mahsulotlarni farqlash boʻyicha joyiga chiqqan holda amaliy yordam koʻrsatilmoqda.
Xususan, joriy yilning 26-martida "Ixtisoslashgan Yangiyo'l shahar dehqon bozori"da faoliyat yurituvchi tadbirkorlik subyektlariga Adliya vazirligi Intellektual mulk departamenti xodimlari tomonidan asl va kontrafakt mahsulotlarni bir-biridan farqlash hamda tovar belgisiga ega boʻlishning afzalliklari hamda uning huquqiy himoyasi toʻgʻrisida joyiga chiqqan holda huquqiy tushuntirishlar berildi va yangi nashrdagi 40 dan ortiq kontrafakt mahsulotlar kataloglari tarqatildi.
Shuningdek, shahar erkin iqtisodiy zonasida joylashgan tadbirkorlik subyektlari faoliyati bilan tanishildi va ular tomonidan xizmat koʻrsatish belgisi sifatida foydalanilayotgan ro'yxatdan o'tkazilmagan belgilarni xizmat koʻrsatish belgisi sifatida roʻyxatdan oʻtkazish afzalliklari haqida ma'lumot berildi.
Intellektual mulk obyektlarini himoya qilish uchun tegishli davlat organlariga murojaat qilish, tovar belgilariga nisbatan huquqbuzarlik uchun javobgarlik choralari toʻgʻrisida batafsil maʼlumot ham berildi.
9 ta oxirgi post ko‘rsatilgan.