#Qonunchilikdagi_yangiliklar
❗️“El-yurt umidi” jamg'armasi orqali xorijda ta'lim olganlar tanlovsiz ishga olinadi
⚡️ Farmonga ko'ra, 2025-yildan “El-yurt umidi” jamg'armasining yangi stipendiya yo'nalishi sifatida “Yorqin iste'dod” loyihasi joriy etiladi.
🔘 Bunda quyidagilar nazarda tutiladi:
▪️har yili iqtidorli, bilimga chanqoq, og'ir oilaviy sharoiti sababli o'qish imkoniyatiga ega bo'lmagan kambag'al oilalar farzandlarini xorijda o'qitish maqsadida har bir mahalladan faol yoshlarni saralash;
▪️saralab olingan yoshlarning iqtidorini aniqlash orqali ularni salohiyatiga mos xorijiy oliygohlarga yuborish uchun tayyorgarlik kurslarida o'qitish;
📜 “El-yurt umidi” jamg'armasiga joriy yilda “Yorqin iste'dod” loyihasi uchun 300 milliard so'm ajratiladi.
“El-yurt umidi” jamg'armasi orqali xorijiy mamlakatlarda ta'lim olib qaytgan stipendiatlar milliy kadrlar zaxirasiga to'g'ridan-to'g'ri kiritiladi hamda ular davlat organlari, tashkilotlari va muassasalariga tanlovsiz ishga olinadi.
🗓 2025-yil 1-iyundan:
🔹nufuzli xalqaro reyting tashkilotlarining yuqori 100 talik ro'yxatiga kiritilgan xorijiy oliy ta'lim tashkilotlarida ilmiy daraja (PhD va unga tenglashtirilgan boshqa ilmiy daraja) olgan 35 yoshgacha bo'lgan mutaxassislarga uy-joy sotib olish uchun uy-joy joylashgan hududdan kelib chiqib, o'n yil muddatga BHMning 2 150 baravarigacha miqdorda foizsiz ssuda ajratiladi;
🔹nufuzli xalqaro fan olimpiadalari g'olib va sovrindorlariga to'lanadigan bir martalik pul mukofotining amaldagi miqdorlari 5 baravarga oshiriladi.
Kanalga ulanish👇👇👇
Bugun 28-mart!
Xalqaro tarixchilar kuni. Shu munosabat bilan barcha talaba va ustozlarni shu jumladan talaba boʻlmoqchi boʻlgan abituriyentlarni chin qalbimizdan tabriklaymiz. Ularning kelgusi oʻqishlariga omad tilab qolamiz!
@dtm_tarixdan_testlar
📢 8-sinf Davlat va Huquq asoslari fanidan (2024-yil) yangi qo‘llanma tayyor boʻldi!
📚 Biz sizga yangi maʼlumotlar bilan boyitilgan va  toʻldirilgan to‘liq qo‘llanmamizni taqdim etamiz❗️
Kitobimizda quyidagi maʼlumotlar mavjud: