Айтишув Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси аъзоси, болалар шоири Неъмат Душаевнинг facebookдаги саҳифасига қўйилган "Фалсафа" номли шеъридан бошланди.
Еб қўйгудек ташланар.
Адоват бор минг йиллик,
Шундан кўнгли ғашланар.
Итдан қочиб мушуквой
Кун бермайди сичқонга.
Кулранг сичқон тикар кўз
Омборда буғдой-донга.
Ҳаёт, бу ‒ кураш дерлар,
Умр қоришиқ жангга.
Алам қилар кун бермаса
Ҳар ким кучи етганга.
✍🏻Илҳом Маҳкамов, маданият ходими, ижодкор (Ангрен):
Тулкимижоз одам кўп,
Девлар баъзан урар дўқ.
Лекин сиз парво қилманг,
Улар бир кун бўлар йўқ.
Ит-мушукнинг ғалваси,
То қиёмат тинмайди.
Фил каби ботир бўлинг,
Ботир одам синмайди.
Сичқон қўрқиб, кавакни
Ватан қилар ўзига.
Сиз қўрқманг, халқ муштоқ,
Шоирнинг чин сўзига.
Шоир кучи сўзида,
Шеърларида билинар.
Тулкилар бир кун келиб,
Тумшуғидан илинар.
✍🏻Неъмат Душаев:
Девлар дев, нима учун,
Кўрсанг, юрак этар "шув".
Мушукдайин тулкилар.
Ўтакетган айёр, қув?
Дев ҳамон - авторитар,
Хоҳлаганин қилади.
Тулкилар-чи, жўртага
Пойига йиқилади.
Шўрлик сичқон не қилсин,
Жон сақлайди ковакда.
Ҳатто филни йиқитар
Қулоғидан, овлоқда.
Одам бўлар дев қачон,
Илинар қачон тулки.
Фил бўлиб, ботир бўлиб
Тағин бўлмайин кулки.
✍🏻Илҳом Маҳкамов:
Ўзин "доно" билган икки "файласуф",
Ўзаро сўзгарлик қилиб турган вақт.
Тулкилар бир ёнда ишин битириб,
Девлар ҳам кимнидир қилмоқда бебахт.
Шу боис бу "баҳс" га қўяйлик нуқта,
Ҳаёт жумбоғини ечмоқ қийиндир.
Ким тулки, ким сичқон - инсофин берсин,
Сабр қилмоқдан ўзгаси бир тийиндир.
Енгилдим, қойилман, сўзингиз тилло,
Нишонга тегди-я мисоли бир ўқ.
Ва лекин ушбу кун қанча кутмайлик,
Сабрнинг тагида сариқ олтин йўқ.
Ҳаёт маънисига бўлмас тушуниб,
Ғалати ишларга макон бу" ўрмон".
Қизиқ, ҳамма ўз-ўзини ўйлайди,
Иши йўқ, кучи йўқ - манглайи шўрман.
Умр-ку ўтмоқда ит-мушук мисол,
Ҳақсизлик, жаҳолат бағринг тилади.
Ким кучи етганга осилаверса,
Сира кун бермаса, алам қилади.
Ва лекин жим турса шоири даврон,
Ҳеч қурса, демаса ёзиб бирон шеър.
Ахир "Темур тиғи етмаган жойни
Қалам билан олган буюк Алишер".
Бу ҳаёт мураккаб, бу ҳаёт - кураш,
Қилич тутганларга аламимиз бор.
Ва лекин кўнгилни қилмайлик, дўст, ғаш,
Ахир қўлимизда қаламимиз бор.
@ohangaron_ijodkorlari
Бугун Ангрен шаҳар маданият бўлимининг ажойиб ходими Илҳом Маҳкамов туғилган кун.
Илҳомжон Маҳкамов Оҳангарон музофотида машҳур. Айниқса, Ангрендаги асосий байрам тадбирлари унинг иштирокисиз ўтмайди. Соҳир овози билан давраларга зеб бериб келади.
Устоз ижодкор адабиёт, айниқса чин шеър ошуфтаси. Ўзи ҳам яхшигина қалам тебратади. Аммо шоирликни касб қилиб олмаган. Шоирман деб ўз шеърларини ҳар жойга тиқиштирмайди. Аммо биз унинг бу камтарлигини кечиролмаймиз. Бисотида эълон қилинган-қилинмаган ажойиб шерлари бор. Шеъриятни нозик тушунади. Ёзганларида самимийлик барқ уриб туради. Сатрларидаги фалсафи фикрлар, юмор ва ўзбекона қочиримлар шеърхонни яйратиб юборади.
Бугун Илҳом Маҳкамовнинг куни! Фурсатдан фойдаланиб ижодкорни шукрона айёми билан табриклаб, унга узоқ умр, оиласига бахт, ижодий ишларида ҳамиша муваффақият, шеърларини тўплаб китоб ҳолида ўз ўқувчиларига тақдим этишида журъат тилаймиз.
#Қутлов
Шавкат Комилов асли Бўка туманидан бўлиб, тақдирини Оҳангарон билан боғлаган тадбиркор, жамоат арбоби, ижодкордир!
Унинг саъйи ҳаракати билан бир пайтлар ташландиқ ҳолга келган маданият ва истироҳат боғи ҳозир вилоятимиздаги энг чиройли дам олиш масканига айланган. Ўз маҳалласига раислик қилган вақтида Шавкатжон жуда кўп хайрли ишларнинг ташаббускори бўлди. Ҳозир "Нуроний" жамғармаси шаҳар бўлимини бошқариб, ёши улуғларимизнинг кўнглини оляпти, уларни сайру саёҳатларга олиб чиқмоқда, шу билан бирга нуронийларимизни ижтимоий фаол ҳаётга қайтариб, ёшларни тарбиялаш, Ватанни юксалтиришдек маърифий тадбирларга ҳам кенг жалб қилмоқда. Ахир, қариси бор давра, барчаси бор давра-ку!
Шавкатжон тадбиркорлик, жамоатчилик ишларидан ташқари ижод билан ҳам шуғулланмоқда. Ёшликдаги ҳавасларини орзуга ва, мана энди, реалликка айлантириб, матбуот ва ижтимоий тармоқларда долзарб чиқишлар қилмоқда. Жуда кўп янгиликларни унинг телеграм канали ва саҳифаларидан билиб олаяпмиз. Шавкатжон Оҳангарон шаҳри тарихи ва бугунги куни ҳақида иккита салмоқли китоб ёзиб чоп этди ва тарқатди.
Ўзингиз Ангрен кўмир конидан чиқмайсиз-у, қирқ чақирим наридаги гапларни қаёқдан биласиз деманг! Биз Ангрен Оҳангарон, Олмалиқ, хуллас Оҳангарон водийси ижодкорлари бир ойда бир гап еймиз. Шавкатжон ана шу адабий-ижодий давранинг фаол ва ташаббускор аъзоси.
Рухсат бўлмасаям, сўзимни Шарофиддин Тўлаганов услубида якунламоқчиман. Хуллас, бугун Шавкат Комиловнинг туғилган куни! Табриклайман.