📆 1-апрелдан қонунчиликда қандай ўзгаришлар бўлади?
Рамазон ҳайити намозининг ўқилиш вақтлари эълон қилинди
Ўзбекистон мусулмонлари идораси Рамазон ҳайити 30 март, якшанба кунига тўғри келаётгани муносабати билан ҳайит намози вақтларини белгилаб чиқди.
Шунга кўра, якшанба куни Сурхондарё вилояти бўйича Рамазон ҳайити намози соат 06:45 да ўқилади.
Рамазон доим 30 кун бўлади, деб ҳукм чиқариш асло тўғри эмас — Мусулмонлар идораси
2025 йилда кўплаб давлатлар қатори Ўзбекистонда ҳам Рамазон ойи 29 кун бўлиши ва 30 март куни Рамазон ҳаёти нишонланиши эълон қилинди.
Маълум қилинишича, милодий сана ойлари 28 ёки 29 ҳамда 30 ё 31 кунлик бўлгани каби ҳижрий ойлар, жумладан, Рамазон ойи ҳам гоҳида 29, гоҳида 30 кунлик бўлиши мумкин.
Давлат идоралари битта бинога кўчириладиган ҳудудлар эълон қилинди
Эслатиб ўтамиз, Президент Шавкат Мирзиёев 19 март куни ўтказилган йиғилишда 15 та туман ва шаҳарда барча давлат идоралари туманлар марказидаги битта кўп қаватли бинога кўчирилишини маълум қилганди.
Ушбу туманларда давлат идораларидан бўшайдиган 150 та бино аукционда тадбиркорларга таклиф қилинади.
“М-25” газ конидаги водород сулфиди отилиши юз берган қудуқ ёқиб қўйилди
Жорий йилнинг 27 март куни кеч соат 21 лар атрофида “М-25” газ конидаги 202-сонли қудуқда водород сулфидининг назорат остидаги отилиши юз берди, деб хабар қилмоқда Энергетика вазирлиги.
Ҳодиса оқибатида ҳеч ким жабрланмаган. Табиатга зиён етказмаслик ва ҳаво ифлосланишининг олдини олиш мақсадида қудуқ ёқиб қўйилган.
Ҳозирги вақтда хавфсизликни таъминлаш бўйича кучайтирилган чоралар кўрилиб, ушбу вазият ҳамда ёнғиннинг келиб чиқиши сабаблари ўрганилмоқда.
Коммунал тўловлар (газ ва электр) тарифи 1 апрелдан оширилмайди!
Президент Шавкат Мирзиёев ҳукуматга электр энергияси ва газ тарифларининг оширилишини бир ойга кечиктириш бўйича топшириқ берди.
Янги тарифлар 1 апрелдан эмас, 1 майдан кучга киради.
⚡️600 миллион сўмлик помидорлар ўрнига қурилиш шпакилёвкаси жойланди
Сурхондарё вилояти божхона бошқармаси ходимлари транзит тариқасида қўшни давлатга юборилаётган юк машинасида помидор ўрнига 22 тонна сувоқда ишлатиладиган қурилиш шпаклёвкаси ортилганини аниқлашди.
Текширув давомида 20 тоннадан зиёд помидор ноқонуний равишда туширилгани маълум бўлди. Бу маҳсулот "Isuzu" юк машиналарига ортилган ҳолда олиб кетилаётганда қўлга олинди.
Умумий қиймати 600 миллион сўмлик помидор вақтинча сақловга олинди. Ҳозирда божхона органлари ҳолат бўйича терговга қадар текширув ҳаракатлари давом эттирмоқда.
❗️Бозорлар тўлиқ хусусийлаштирилади!
Ҳозирда республикадаги 537 та бозор ва савдо мажмуаларининг камида 51 фоиз улуши маҳаллий ҳокимликларга тегишли. Энди бу тартиб ҳам ўзгаради.
Бозорларда маҳаллий ҳокимликнинг мажбурий иштирок этиши тўғрисидаги талаб бекор қилинади. Бу ҳам тадбиркорлар учун қўшимча имконият бўлади.
Энди тадбиркорлар камида беш йил ижарада фойдаланган давлат мулкини тўғридан-тўғри ўзи сотиб олиши мумкин бўлади.
Бугунги кунда 632 та шундай объект бор. Ушбу мулкларни ижарачиларнинг ўзига сотиш орқали камида 2 триллион сўм тушум қилиш мумкин.
Пахтасаноатнинг сотилмай қолган 131 та активларини бошланғич баҳоси 50 фоизгача пасайтирилиб, аукционга чиқарилади. Бунда, тадбиркорларга тўловларни уч йилгача бўлиб тўлаш имконияти берилади.
Рамазон ҳайитида 5 кунлик иш ҳафтасида ишлайдиган ходимлар кетма-кет 3 кун дам олишади:
➖ 29 март – Шанба.
➖ 30 март – Якшанба.
➖ 31 март – Душанба.